Veiklą pradėjusi draugija pristatė parodą „Verslas tarpukario Prienuose“

0
484

Gruodžio 2 d. Prienų kultūros ir laisvalaikio centre „Istorikų ir kolekcininkų draugijos“ įkūrėjai Adomas Miliauskas ir Mindaugas Rukas pristatė pirmąją parodą – „Verslas tarpukario Prienuose“.

Parodoje pristatomi eksponatai iš 1918-1940 metų laikotarpio. Aplankę parodą, galėsite pamatyti, kokioje formoje buvo liejamas muilas Prienuose, į kokias statines bei butelius buvo pilstomas Prienų alus ar iš kokių bokalų jis buvo geriamas, kokius vaismedžius pardavinėjo Prienų medelynas.

Taip pat parodoje pateikiama daugybė fotografijų, kuriose užfiksuotos parduotuvės, dirbtuvės, bankai, amatai ir kiti verslo subjektai Prienuose. Čia galėsite pamatyti ir Prienuose veikiančių įmonių įvairių dokumentų pavyzdžius, sąskaitas, produkcijos etiketes. Paroda veiks visą gruodžio mėnesį!

„Istorikų ir kolekcininkų draugijos“ siekiai:

  • vienyti visus, kurie nori ir išgali prisidėti prie Prienų krašto istorijos viešinimo;
  • rinkti ir sisteminti pirminius Prienų krašto istorijos informacijos šaltinius;
  • skleisti informaciją apie Prienų krašto istoriją (organizuoti parodas ir konferencijas, skaityti paskaitas, rašyti straipsnius bei leisti leidinius);
  • pagerinti Prienų įvaizdį istorijos kontekste.

Verslas Prienuose

Privataus verslo pradžia Prienuose galime laikyti 1580 metus, kai Prienams buvo suteikta turgaus privilegija. Periodiškai organizuojami turgūs leido suformuoti ir užtikrinti prekybininkų ir pirkėjų srautą, o tai sudarė sąlygas kurtis ir aptarnaujantiems verslams.

Jau XVII a. pradžioje Prienuose atsiranda pirmosios pramonės įmonės. Verslo augimas ir Prienų svarba nuolat augo Lietuvos Didžiojoje kunigaikštystėje ir pasiekė apogėjų XVIII a. pab., kuomet Prienai gauna Magdeburgo teises ir tampa svarbiu Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestu, politiniu centru (Prienuose renkasi seimeliai), apskrities centru. Tai lydi pramonės ir prekybos suintensyvėjimas, amatų plėtra.

Prienų augimą sustabdo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės griūtis 1795 m. Prienai tampa pasienio miestu ir ilgainiui jo svarba, o kartu ir verslo potencialas sumažėja. Tuo laikotarpiu Prienai praranda konkurencinį pranašumą, iškyla kiti miestai. Prienai iškrenta iš pagrindiniu logistinių kelių žemėlapio (Prienus aplenkia Sankt Peterburgo-Varšuvos traktas, geležinkelis taipogi nepasiekia Prienų).

Verslo augimas prasideda XIX a. antroje pusėje. Tam postūmį turi didelio alaus bravoro pastatymas ir sėkmingas šio verslo vystymas, tačiau didelio proveržio tai nesuteikė. Imperijų priespauda užkirto kelią Prienams žengti lygiagrečiai su pramonės revoliucija, neleido miestui pakilti iš slėnio.

Lietuvai paskelbus nepriklausomybę 1918 m., verslas atsidūrė naujoje realybėje: verslo kreditavimo, draudimo paslaugų nėra, dalies medžiagų, žaliavų ir prekių logistinės sistemos nefunkcionuoja, buvusios eksporto rinkos užsidariusios. Tačiau ilgainiui pastebimas spartus verslo augimas mieste. Pagrindinės gatvės, miesto aikštė tampa prekybos ir paslaugų alėjomis, vystosi pramonė, kuri aptarnauja ne tik Prienų ir jo apylinkių gyventojus, bet vis daugiau realizuoja savo produkciją Lietuvoje bei užsienyje. Šiuo laikotarpiu Prienų verslo įmonių asortimentas yra itin platus: nuo vaisvandenių ar terpentino dirbtuvių iki kino teatrų, degalinių ar privačios autobusų stoties.

Didžiausi darbdaviai Prienuose buvo alaus bravoras bei privačios „Žiburio“ gimnazijos medelynas. Lietuvoje tarpukariu itin skatinamas verslo organizavimo modelis – kooperacija – įgyvendintas ir Prienuose, įkuriama vartotojų bendrovė „Artojas“. Bendrovė tampa pagrindine plataus profilio parduotuve mieste, aptarnaujančia tiek fizinius, tiek juridinius asmenis. Tačiau daugumą miesto verslo sudarė smulkus, šeimos verslo pagrindu veikęs verslas, kurio dažno ir pėdsakų neišlikę. Parodoje pristatoma tarpukario Prienų verslo atspindžiai.

Parodos organizatoriai: „Istorikų ir kolekcininkų draugija“ bei Prienų kultūros ir laisvalaikio centras.

Parodos partneriai: Prienų miesto vietos veiklos grupė, MB „Aroma Rex“, UAB „Sparkota“, Prienų rajono savivaldybė, VšĮ „Meninė drožyba“, UAB „Ekofrisa“, laikraštis „Gyvenimas“, portalas kvtrina.com, portalas geraprienuose.lt

„Istorikų ir kolekcininkų draugija“

 

 

 

Komentarai

komentarai