Mokiniams svarbu turėti saugią mokyklinę kuprinę

0
1327

1Mokyklinė kuprinė – viena iš daugybės mokyklinių prekių, tačiau turinti didelę tiesioginę įtaką vaiko sveikatai. Per sunki, netinkamai nešiojama kuprinė – dažniausia nugaros skausmo priežastis mokinių tarpe. Medikai perspėja, kad kasdien nešiojant nepritaikytą kuprinę, laikui bėgant gali atsirasti rimtų sveikatos sutrikimų.

Dažniausiai netaisyklinga laikysena atsiranda vaikams nuo 8-10 metų, kai stuburas dar tik formuojasi. Parinkta netinkama kuprinė gali tapti netaisyklingos laikysenos, pažeisto stuburo, apsunkintos vidaus organų veiklos priežastimi.

Prienų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, š.m. rugsėjo mėnesį Prienų rajono bendrojo lavinimo mokyklose vykdė 2,4,6 ir 8 klasių mokinių kuprinių svėrimo akciją. Šios akcijos tikslas – išsiaiškinti ar mokinių turimos kuprinės neviršija rekomenduojamo svorio.
Kuprinių svėrimo akcijoje iš viso dalyvavo 819 mokinių. Išanalizavus gautus duomenis, nustatyta, kad 448 mokinių mokyklinės kuprinės svėrė iki 10 proc. mokinio svorio. 315 mokinių kuprinės svėrė nuo 10 iki 15 proc. jų svorio, o 56 mokinių kuprinė svėrė daugiau kaip 15 proc. jų svorio.

Remiantis Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) rekomendacijomis, optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 – 15 proc. mokinio kūno masės. O geriausia, kad sudarytų iki 10 proc. kūno svorio. Neretai pasitaiko, kad mokinių kuprinių svoris viršija rekomenduojamą normą.

Reikalavimai mokyklinėms kuprinėms:
• Mokyklinės kuprinės turi būti gaminamos su diržais ir rankenėle.
• Kuprinė turi būti su minkšta „pagalvėle“ ties stuburu.
• Turi būti prigludusi prie vaiko nugaros.
• Diržai platūs (ne siauresni nei 3,5 cm), kad vaiko pečius atloštų atgal.
• Diržai turi būti ne trumpesni kaip 70 cm ir jų ilgis reguliuojamas. Diržų ilgis turi reguliuotis pagal dėvimą drabužį.
• Kuprinė neturi būti platesnė už vaiko pečius.
• Nešamos kuprinės apačia turi būti ne žemiau vaiko juosmens.
• Turi būti ryškios spalvos bei pagaminta iš šviesą atspindinčios medžiagos. Arba prie jos turi būti pritvirtinti atšvaitai. Sunkiausius daiktus reikia dėti į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.
• Tuščia 7 – 8 metų pradinuko kuprinė turi sverti ne daugiau kaip 700 g, vyresnių – 1000 g. Kartu su knygomis ir kitais daiktais kuprinės svoris neturi viršyti 10 proc. vaiko kūno masės.
• Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.
Vykdant šią akciją, visuomenės sveikatos priežiūros specialistės ne tik svėrė mokinių kuprines įvertino kuprinės tipą – kuprinė su vienu diržu, su dviem diržais ar tik su rankena, bet ir vedė paskaitas apie taisyklingą laikyseną, fizinio aktyvumo naudą, taisyklingą miegojimo padėtį. Patikrino ar ant kuprinių yra atšvaitai. Visi mokiniai buvo supažindinti su kuprinių svėrimo akcijos rezultatais.

Mokinių tėveliai privalėtų kasdien patikrinti savo atžalos kuprinės turinį. Vaikai dažnai mėgsta į jas susikrauti ne tik tai, kas būtina, bet ir mėgstamus žaislus, žaidimus ir pan. Ne tik pirmaklasių, bet ir vyresnių moksleivių tėveliai turėtų nuolat pasiteirauti savo atžalų, ar jiems neskauda nugaros, šono, pečių, ar kuprinė jiems patogi, nėra per sunki. Tinkamai parinkta kuprinė padeda vystytis taisyklingai kūno laikysenai.

Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Vesta Stankevičienė

Komentarai

komentarai