Kitokia pažintis su Prienų kultūros paveldo objektais

0
537

Rugsėjo 12-16 dienomis Prienų r. savivaldybės įkurta viešoji įmonė „Prienai“ organizavo renginių ciklą „Paveldo archyvai Prienų krašte – pažink, atrask, pajausk“.

Šis Turizmo ir verslo informacijos centro parengtas projektas, kurio viena iš partnerių ir rėmėjų yra Prienų r. savivaldybė, skirtas paminėti Europos paveldo dienas, taip pat gražiai papildo šiais metais minimo Prienų miesto 520 metų jubiliejui skirtų renginių ciklą. Anot TVIC direktorės ir projekto vadovės Viktorijos Strampickaitės, Prienų rajono teritorijoje esantys kultūros paveldo objektai pasakoja ne tik miesto, bet ir viso krašto istoriją, kuri svarbi krašto gyventojams, taip pat gali sudominti svečius bei turistus.

Suplanuotuose renginiuose per savaitę apsilankė virš 120 dalyvių, tarp jų – iš Kauno ir Jonavos, juos visur lydėjo TVIC vadovė V. Strampickaitė bei turizmo ir verslo konsultantė Ieva Šalčiuvienė.

Rugsėjo 12 d. vyko ekskursija pėsčiomis ,,Prienų miesto nekilnojamasis kultūros paveldas“, kurią vedė Prienų krašto muziejaus direktorės pavaduotoja, vyr. fondų saugotoja Ernesta Juodsnukytė.

Rugsėjo 13 ir 15 d., du kartus per dieną, Beržyno parke vyko teatralizuotas edukacinis renginys „Tarpukario romansas: Prienų kareivinių miestelis, meilė, košė ir taika“. Trumpas gidės Rūtos parengtos istorijos siužetas: „1937 m. gegužės 28 d., penktadienį, Marytė Bendoriūtė gauna laišką iš savo mylimojo – eilinio pėstininko Vinco. Koks džiaugsmas ir kokia laimė, kad brangus bernelis pašauktas į artimiausią 5-ąjį Kęstučio pėstininkų pulką Prienuose. Marytė, gi, čia pat, tik nuo Bagrėno kalno nusileis, ir jau gali pasimatyti ar net į kareivių klubą užsukti. Svarbiausia, grįžti iki komendanto valandos! O ir laiškai greitai nukeliauja, paštininkei Antosei ką gero į ranką įbrukus. Vincelis visada pasiilgęs, pasitinka ne tuščiomis – tai apelsiną iš kišenės, tai vynuogių kekę iš užančio. Vis pasakoja ir pasakoja: kaip žygiavo, kaip mankštą darė, lovelę klojosi, kareivišką košę kabino. Marytė tiki, kad netruks pusantrų metelių prabėgti, o tada jau ir apsives, statys namus, augins vaikus…“ Edukacinės programos dalyviai, vaikščiodami su gide po karinį miestelį ir klausydamiesi istorijos, sužinojo, ar išsipildė Marytės svajonė, ragavo kareivėlio „siųstų“ vaisių o pabaigoje buvo vaišinami gardžia koše ir arbata.

Rugsėjo 14 d., 10 ir 14 val., autentiškame buvusių popieriaus dirbtuvių pastate vyko edukacinis renginys „Pas Prienų popierinės skudurininkę“, kurį ne mažiau įdomiai bei nuotaikingai vedė Popierinės skudurininkė (gidė Rūta). Dalyviai turėjo galimybę susipažinti su viena didžiausių XVIII-XIX a. popieriaus dirbtuvių Lietuvoje ir prisiliesti prie popieriaus gamybos paslapčių: pagal senovinę tradiciją gaminti popieriaus masę, pilti, lyginti, pjaustyti ir kiekvienas sukurti savo rankų darbo popierių. Renginys taip pat baigėsi vaišėmis iš „popieriaus“.

Renginių ciklą vainikavo ekskursija autobusu į Marijampolę susipažinti su nekilnojamuoju kultūros paveldu, susijusiu su grafų Butlerių gimine, palikusia pėdsaką ir Prienų krašte.

Po kiekvieno renginio išgirdus tik teigiamus dalyvių atsiliepimus ir įvertinus visos savaitės ciklą galima tvirtinti, kad projektas pavykęs ir labai sėkmingas. Apie patirtas geras emocijas, puikią nuotaiką, praplėstą akiratį, praturtintas istorines žinias ir kitas patirtis mintimis dalinasi ne tik renginių dalyviai – Savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas vieną dieną taip pat apsilankė edukacinėje programoje apie buvusį Prienų kareivinių miestelį ir liko sužavėtas edukacijos vedėjos, gidės Rūtos parengta teatralizuota programa bei TVIC projektu. „Labai sveikinu Turizmo ir informacijos centrą už iniciatyvas, kurios neleidžia pamiršti krašto svarbiausių istorinių momentų, šiuolaikiškai ir patraukliai supažindina su kultūros paveldo objektais, skatina į juos pažvelgti kitaip. Tai labai sudomina žmones. Džiaugiuosi, kad edukacijose dalyvavo daug jaunimo ir net grupių iš kitų miestų. Turime daug kultūros paveldo objektų, lankytinų vietų, kurias galima atrasti naujai, todėl linkiu ir toliau nepristigti originalių idėjų“, – sakė meras.

Naujos edukacinės programos bus vykdomos ir toliau. Informaciją galima rasti Prienų TVIC www.infoprienai.lt arba Feisbook paskyroje: Prienų turizmo ir verslo informacija.

Informacija parengta bendradarbiaujant su TVIC

Komentarai

komentarai