Prieniečiai lieka vis mažiau abejingi kraujo donorystės akcijai!

0
2015

IMG_4718 Vis daugiau atsiranda žmonių, kurie supranta jog kraujo donorystė padeda ne tik kraują gaunančiam žmogui, bet ir pačiam donorui. Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad kraujo donorai savo gyvenimą gali pailginti 5 metais ir net sustiprinti imunitetą. Nors didžioji dauguma žmonių Lietuvoje dar vis nedrįsta duoti kraujo, tačiau pastaruoju metu atsiranda vis mažiau abejingų žmonių kraujo donorystės akcijai.

Žmogaus kraujas yra unikalus. Iki šiol pasaulyje jam nėra sukurta dirbtinio pakaitalo, kuris galėtų pakeisti donoro kraują. Būtent dėl šios priežasties yra labai svarbu, kad nuolat atsirastų žmonių, kurie padovanotų kraujo sužeistiesiems ir ligoniams. Lietuvoje per metus reikia tūkstančių litrų kraujo, kad būtų išgelbėti žmonės, praradę didelį kraujo kiekį dėl sunkių chirurginių operacijų, patirtų traumų, avarijų, žarnyno kraujavimo ar komplikuoto gimdymo. Kraujo perpylimas skiriamas ir kraujo ligomis ar vėžiu sergantiems pacientams. Vienintelis kraujo gavimo šaltinis – kiti žmonės. Dėl šių priežasčių prieniškiai pamiršta adatų ir kraujo baimę ir tampa kraujo donorais jau treti metai iš eilės.

IMG_4741Šių metų gegužės 27 dieną Prienuose vėl vyko, jau ketvirtoji, kraujo donorystės akcija, kurią kaip ir kiekvienais metais organizavo Prienų jaunųjų socialdemokratų pirmininkas Mindaugas Rukas, Prienų r. savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas ir NKC darbuotoja, užtikrinanti saugią kraujo donorystės procedūrą – Rimantė Vanagienė.

Ši kilni akcija kiekvieną kartą vyksta Prienų laisvės aikštėje, specialiai tam skirtoje palapinėje, kurios nepastebėti neįmanoma. Šį kartą kraujo duoti atėjo net 50 geradarių, deja, trys iš jų krauju pasidalinti negalėjo dėl per mažo hemoglobino kiekio. Kiekvienas donoras yra puikiai prižiūrimas ir stebimas, nepaleidžiamas iškart, kraujo davimo dieną patariama nesportuoti, nedirbti fizinio darbo, davus kraujo rekomenduojama daugiau nei įprastai vartoti skysčių, valgyti lengvą maistą, nepatariama gerti stipraus alkoholio. Įteikiama miela dovanėlė, kad žmogus atsimintų savo kilnų ir gerą darbą.

Suaugusio žmogaus organizme vidutiniškai yra 5,5 l kraujo. Vienu kartu iš recipiento IMG_4878paimama iki 450 ml kraujo, todėl jam nėra jokios žalos ir greitai atsistato. Sveikas suaugęs žmogus kraujo gali duoti 3-4 kartus per metus (ne dažniau nei kas du mėnesius). Kraujo Lietuvoje trūksta kasdien, todėl Prienų jaunieji socialdemokratai kviečia nelikti abejingiems, nebijoti ir atvykti į penktąją kraujo donorystės akciją, organizuojamą jau liepos mėnesį.

Evelina Paužaitė

Komentarai

komentarai