Keliautojams svarbu žinoti apie pavojingą ligą – legioneliozę

0
1370

Dušas. Begantis vanduo. Vandens kainos.Legioneliozei būdingos dvi ligos formos: legionierių liga (legionelinė pneumonija) ir Pontiako karštligė. Vidutinis legionierių ligos inkubacinis periodas yra 2-10 d. Liga prasideda karščiavimu, nuovargiu, galvos ir raumenų skausmais. Sausas kosulys ir pleurinio pobūdžio skausmas krūtinėje progresuoja iki sunkios pneumonijos. Pontiako karštligės atveju inkubacinis periodas trunka 1-2 d. Ligai būdingas karščiavimas, galvos ir raumenų skausmai, sausas kosulys. Pagal užsikrėtimo vietą legionierių ligos atvejai yra skirstomi į susijusius su kelionėmis, hospitalinius ir įgytus visuomenėje.

Legionella bakterijų randama natūralioje ir žmogaus sukurtoje aplinkoje: upių, ežerų, vandentiekio vandenyje ir kt. Daugėjant kondicionavimo įrangos, įvairių vandens baseinų, sūkurinių vonių bei kitos vandens įrangos buityje, didėja ir galimybė šioms bakterijoms plisti.

Žmogus legionelioze užsikrečia aerogeniniu būdu, t. y. įkvepiant aerozolio su Legionella bakterijomis. Aerozolio lašeliai patenka į kvėpavimo takus ir išplinta į plaučių audinį. Legionelėmis neužsikrečiama geriant vandenį ar vartojant jį maisto ruošimui. Neužsikrečiama ir nuo sergančio asmens.

Keliautojai legionierių liga dažniausiai užsikrečia apgyvendinimo paslaugas teikiančiose įstaigose, ypač, kai šios įstaigos veikia tik sezono metu. Dažnai ne sezono metu vanduo necirkuliuoja visoje vandens sistemoje ar cirkuliuoja tik tam tikroje pastato dalyje, vanduo užsistovi, kur susidaro palankios sąlygos legionelėms daugintis.

Tinkamos temperatūros palaikymas yra vienas iš pagrindinių legioneliozės prevencijos būdų. Legionella bakterijoms daugintis palankiausia 20-45 ºC temperatūra, jos nesidaugina žemesnėje nei 20 ºC ir aukštesnėje nei 60 ºC temperatūroje. Apgyvendinimo paslaugas teikiančiose įstaigose kontroliniai tyrimai Legionella bakterijų skaičiaus nustatymo geriamajame vandenyje atliekami vadovaujantis Lietuvos higienos norma HN 118:2011 „Apgyvendinimo paslaugų sveikatos saugos reikalavimai”, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. V-82 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 118:2011 „Apgyvendinimo paslaugų sveikatos saugos reikalavimai” patvirtinimo” reikalavimais.

Prienų r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Komentarai

komentarai