Būti šauktiniu. Tolygu pralošti loterijoje?

0
1450

12001-siais metais Lietuvoje tarnavo apie 4 tūkst. šauktinių. Po įstojimo į NATO, jau 2008-siais metais buvo pereita prie profesionalų kariuomenės. Nuo pat 2004-ųjų dalis šalies politikų ir KAM biurokratų atsipalaidavo. Net ir pradėjus kurti profesionalų kariuomenę, jos finansavimas nebuvo pakankamas. Krašto apsaugos biudžetas buvo sumažintas valdant konservatoriams su tuometine ministre Rasa Juknevičiene priešakyje. Tuomet krašto apsaugos sistemos finansavimas nukrito iki 0,8 % BVP. Dabar finansavimas siekia 1,11 % BVP, tačiau tai yra toks pat lygis kaip ir 2008-aisiais. Pagrindinės šalies politinės partijos įsipareigojo per artimiausius penkerius metus didinti kariuomenės finansavimą iki NATO reikalaujamų 2 % BVP. Ar nebūtų tikslinga nukreipti šias lėšas profesionalų kariuomenės plėtrai, modernios karinės technikos įsigyjimui, savanorių motyvacijai didinti ir tokiu būdu stiprinti karinę galią? Didelių diskusijų šia tema viešojoje erdvėje nėra. Priimtas politinis sprendimas: kviečiame šauktinius.

Būtinybė stiprinti kariuomenę yra, tačiau ar pasirenkami tinkami metodai? 1996 metais žurnalas „The Economist“ prognozavo šauktinių kariuomenės saulėlydį Europoje. Prognozės iš dalies pasiteisino. Šiuo metu daugelyje Europos Sąjungos valstybių prioritetai skiriami profesionaliai kariuomenei. Lietuvai nusprendus kviesti prievolininkus devynių mėnesių tarnybai, žiniasklaidoje įsivyravo neigiamas šio sprendimo diskursas.

Kodėl kyla tokia baimė būti pašauktam? Pralošti loterijoje nemėgsta niekas. Viena yra pralošti Teleloto. Kita yra „pralošti“ šauktinių loterijoje, kurios dėka visuomenė į tave žiūrės kaip į tą, kuriam nepasisekė. Būtent toks negatyvus požiūris sėkmingai formuojamas viešojoje erdvėje! Žiniasklaida „pardavusi“ save tiražo, antraštės paspaudimų ir komentarų skaičiui, stengiasi kurstyti neigiamą visuomenės reakciją. Nors kasmet bus pašaukta tik 1,7 % visų potencialių šauktinių (19 – 26 metų amžiaus), tačiau bandoma įteigti, kad bus pašauktas kiekvienas. Atranka į šauktinių kariuomenę pateikiama kaip filmo „Bado žaidynės“ scenarijus. Suprask – kai būsi pašauktas, per tuos devynis mėnesius sugrius tavo gyvenimo planai, niekada neberasi gero darbo, negausi išsilavinimo. Apie patriotizmą ir teigiamus šauktinių tarnybos aspektus beveik nekalbama.

Vyriausybė ir Krašto apsaugos ministerija savo ruožtu duoda daug vaisių žiniasklaidos fantazijoms pakurstyti. Paskubomis stumiamas šauktinių kariuomenės projektas atrodo kaip prievartos aktas. Ministras kone kiekvieną dieną gąsdina sankcijomis bėgliams, baudomis tėvams ir darbdaviams, žada gaudyti emigrantus, rengia pakeitimus, kurie ir vėl užsuka visą diskusijų ir baimių karuselę iš naujo. Seimo komitetas nesutaria su bankininkais (kurie netgi siekia pasipelnyti iš prievolininkų) dėl paėmusių paskolas šauktinių. Premjeras ilgai negalėjo tiksliai įvardyti, kiek visa tai kainuos valstybės biudžetui ir kiek bus išmokama šauktiniams. Panašu, kad Vyriausybė, prieš paviešindama ketinimus po septynerių metų pertraukos atnaujinti šauktinių kariuomenę, buvo nepasiruošusi atsakyti į daugelį klausimų.

Būtina stengtis keisti požiūrį į šauktinius. Būti šauktiniu nėra nesėkmė loterijoje. Viešieji ryšiai šiuo klausimu yra nevykę. Išpūstas prievartos burbulas, kuris grasina visiškai užgesinti šauktinių motyvaciją. Nemotyvuoti žmonės net per 12 metų mokykloje neišmoksta rašyti be gramatinių klaidų. Krašto apsaugos sistema siekia per 9 mėnesius nemotyvuotus šauktinius išmokyti karybos meno pagrindų. Ko šaliai reikia: kokybės ar kiekybės?

Šauktinių kariuomenė turėjo būti pateikiama ne kaip loterijos pagrindais organizuojama prievarta, bet kaip galimybė prisidėti prie šalies saugumo, gauti už tai atlygį, pelnyti pagarbą visuomenėje. Didesnis įdirbis skatinant visuomenės patriotinius jausmus būtų prisidėjęs prie didesnio skaičiaus savanorių. Milijonai eurų, kurie bus išleisti karo prievolininkų administracinio aparato atstatymui, galėjo būti nukreipti jaunų žmonių skatinimui dalyvauti baziniuose kariniuose mokymuose, po kurių dalis savanorių pasilieka tęsti karinę tarnybą ir tampa profesionaliais kariais.

Mantas Visockas

Komentarai

komentarai