Išlaužo bendruomenė dalyvavo konferencijoje „Prekyba žmonėmis“

0
1365

1Balandžio 22-ąją Išlaužo seniūnijos bendruomenės namuose surengta konferencija „Prekyba žmonėmis“.

Konferencijoje dalyvavo Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Prienų rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio tyrėja Vaida Plioplienė, bendruomenės pareigūnė Jolita Sinkevičienė, Lietuvos „Carito“ programos „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ socialinė darbuotoja Justina Stakaityte, Išlaužo seniūnijos bendruomenė  Išlaužo parapijos klebonas Sigitas Bitkauskas.

Apie Lietuvos „Carito“ įgyvendinamą projektą „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ pasakojo socialinė darbuotoja Justina Stakaitytė. Ši organizacija teikia visokeriopą pagalbą žmonėms, kurie buvo išnaudoti prostitucijai, prievartiniams darbams, nusikaltimams, fiktyvioms santuokoms įregistruoti, padeda moterims ir merginoms, nukentėjusioms nuo seksualinės prievartos.

„Carito“ atstovė papasakojo, kad šis gana paplitęs nusikaltimas gali pasireikšti įvairiomis formomis: priverstinis vertimasis prostitucija ar pornografija, priverstinis darbas arba paslaugos,  išnaudojimas nusikaltimams daryti, neteisėta organų transplantacija arba pardavimas, priverstinė arba fiktyvi santuoka ir kt.

Prekiautojų žmonėmis aukomis dažniausiai tampa asmenys iš socialinės rizikos šeimų, bedarbiai, turintys priklausomybių, įsiskolinę, žemo išsilavinimo, skurdžiai gyvenantys, turintys protinę ar fizinę negalią, vienišos moterys, nesugebančios išlaikyti mažamečių vaikų – visi tie, kuriais lengva pasinaudoti. Pasak Justinos, dažnai susigundoma pasiūlymu užsienyje, neva, dirbti aukle, prižiūrėti senjorus, žemės ūkyje ar kitur. Tačiau, atvykus paaiškėja, koks darbas laukia iš tikrųjų.

Ragino atkreipti dėmesį į asmenis, neturinčius darbo ir pajamų, turinčius skolų, nemokančius užsienio kalbos, kurių gyvenime staiga atsiranda „geradarių“, ir išsprendžia tas problemas –„iš geros širdies“ pasiūlo nemokamai sutvarkyti dokumentus, nuvežti į užsienį ir įdarbinti. Sužinojus tokius atvejus, reikia susiekti su nevyriausybinėmis organizacijomis ar policija, bendrauti su galima prekiautojų žmonėmis auka, įvertinti riziką.

Negalima nekreipti dėmesio į iš užsienio grįžusiojo pasakojimą, kad buvo padengtos jo kelionės išlaidos, iš jo atimtas asmens tapatybės dokumentas, nebuvo leidžiama susisiekti su artimaisiais, buvo grasinama, dirbo ne tokiomis sąlygomis, kaip buvo žadėta, didėjo skolos ir pan.

Išnaudojamomis aukomis gali tapti ne tik moterys, bet ir vyrai. „Carito“ atstovė pateikė keletą pavyzdžių iš savo praktikos. Papasakojo apie į sekso vergiją patekusią merginą, kuri vietoj darbo šiltnamyje pateko į viešnamį Olandijoje, apie vyrą, išvykusį į Ispaniją dirbti alyvuogių plantacijoje, o tiksliau apie jo vergavimą tariamiems darbdaviams. Ten lietuviai buvo išnaudojami, mušami ir esą skolingi jiems už kelionę, maistą, higienos priemones. Apie jauną vaikiną, kuris verbuojamas tapti automobilių vagimi Vokietijoje.

 Alytaus aps. VPK Prienų r. PK

Komentarai

komentarai