Vaikų ir jaunimo stovykla „Vasara Užuguostyje“ – sutelktinio įgyvendinimo pavyzdys

0
529

Rugpjūčio 16-21 d. Užuguostyje šurmuliavo tradicinė nekomercinė vaikų ir jaunimo užimtumo stovykla „Vasara Užuguostyje“, kuri kasmet vasaros metu vyksta neveikiančios Užuguosčio mokyklos patalpose ir šiemet Stakliškių seniūnijos bei Užuguosčio kraštiečių mokyklinio amžiaus vaikus sukvietė jau šeštą kartą.

Kiekvienais metais auganti vaikų vasaros užimtumo stovykla Užuguostyje stebina dalyvių gausa ir programa, kurios atskiros dalys yra atviros visiems ir pritraukia svečius į Užuguosčio kraštą iš visos Lietuvos.

Ši stovykla unikali tuo, kad organizuojama sutelktumo principu ir prie jos organizavimo bei įgyvendinimo savanoriškais pagrindais prisideda didelė vietos gyventojų bei kraštiečių komanda, sutelkiami viešojo ir privataus sektoriaus partneriai, Užuguostyje veikiančios organizacijos, o finansuoja – viešojo sektoriaus šaltiniai ir privatūs rėmėjai. Kiekvieno indėlis yra labai svarbus ir atsispindi galutiniame rezultate, kurį sukurti gali tik visų bendros pastangos.

Dėl didelio susidomėjimo stovykloje jau antrus metus organizuojamos dvi teminės grupės ir vyksta tarsi dvi stovykloje vienoje. Vieni dalyviai renkasi kūrybos grupę ir visa savaitę pasineria į teatro bei aktorystės užsiėmimus (vadovė kraštietė aktorė Giedrė Kederytė), kiti – buriasi karybos grupėje, kur iš arčiau susipažįsta su kario profesija ir disciplina. Abi grupes jungianti stovyklos tema – tradiciniai amatai, kurie puoselėjami pirmąją stovyklos dieną Užuguostyje organizuojant amatų dirbtuves kaip atvirą renginį, o paskutinę dieną – senovės žaidimų ir amatų pikniką.

Abi stovyklos temos itin populiarios, o šiemet iš viso stovykloje dalyvavo rekordinis skaičius dalyvių – net 65. Didžioji dalis vaikų ir jaunimo – vietiniai iš Užuguosčio ir Stakliškių seniūnijos, kita dalis – kraštiečių vaikai, kurie vasaromis iš didmiesčių atvyksta pas senelius į kaimą ir turi galimybę turiningai praleisti vieną vasaros savaitę Užuguosčio stovykloje. Vaikams ir jaunimui – tai naudingas ir įdomus laisvalaikis, vyresniems kaimo gyventojams – atviri stovyklos renginiai tapo kultūrine pramoga, o vietos amatininkų įtraukimas į stovyklos veiklas organizuojant vaikams ir jaunimui amatų dirbtuves – prasmingas kaimo papročių ir tradicijų perdavimas jaunajai kartai.

Pirmoji stovyklos diena visada skirta visai bendruomenei ir dalyvių susipažinimui. Tradiciškai Užuguosčio aikštėje keičiama pagrindinė vėliava, kuriai pagarbą atiduoda Lietuvos kariuomenės kariai iš Antaveršio radiolokacinio posto. Stovyklos bendradarbiavimas organizuojant stovyklos karybos grupės veiklas vyksta jau penkerius metus. Vėliau visi kviečiami į Užuguosčio amatų kiemelį, kur šiemet programą padėjo organizuoti didelis būrys partnerių – Prienų Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos Užuguosčio biblioteka, Trakų krašto tradicinių amatų centras, Trakų viešosios bibliotekos Aukštadvario biblioteka, Aukštadvario regioninio parko direkcija, Stakliškių seniūnija. Užuguosčio amatų dirbtuvėse buvo pristatyti 8 amatai: muilo gamyba, raktų pakabukų-katinėlių gamyba, vitražo gamyba, duonelės kepimas, šiaudų sodų miniatūrų gamyba, siuvinėjimas kryželiu, žolynų dekoracijos ir žolininkystė.

Kiekviena dieną stovyklos dalyviai be kasdieninių veiklų sulaukia kokių nors staigmenų ir svečių, pvz., teatro grupę aplankė žinomas aktorius Eimutis Kvosčiauskas, Vilniaus aviamodeliavimo sporto klubo nariai pademonstravo edukacinį pasirodymą „Oro kautynės“, pavaišinti meksikietiškais skoniais atvyko maisto furgonėlis „Taco Bus“, o įspūdingą pramogą – putų patranką, padovanojo privatus rėmėjas. Kaip ir kasmet, karybos grupės dalyviai turėjo neeilinę galimybę apsilankyti Antaveršio radiolokaciniame poste, kurio teritorijoje Lietuvos kariai stovyklautojams surengė estafetes ir supažindino su kario profesija ateities pasirinkimams.

Vienas laukiamiausių atviros stovyklos programos renginių – kino vakaras pripučiamame ekrane po žvaigždėtu rugpjūčio dangumi, kurį šiemet Užuguosčio kaimo jaunimo iniciatyvų klubas jau galėjo pristatyti nuosavame ekrane „Skrajojantis Užuguosčio kinas“. Prieš filmą stovyklos dalyviai ir žiūrovai galėjo pasimėgauti vaizdais iš paukščio skrydžio, kuriuos dovanojo Oreivystės centras su pakilnojimais oro balionu. Šiemet stovyklos kino vakaro žiūrovai turėjo neeilinę galimybę pirmieji peržiūrėti šį pavasarį Užuguosčio buvusios mokyklos patalpose sukurtą miniserialą „Grąžinkite pinigus už mokslą“, kuris nuo rugsėjo jau rodomas internetinėse televizijose.

Paskutinę stovyklos dieną stovyklos dalyvių laukė senųjų amatų žaidimai, piknikas, baigiamasis stovyklos koncertas su atlikėja Donata Virbilaite, stovyklos dalyvių pasirodymai, apdovanojimai ir atsisveikinimas iki kitų metų. Stovyklos prizus įsteigė LR Žemės ūkio ministerija ir įmonė „Smart trading“.

Šiemet pagrindiniu stovyklos rėmėju tapo Prienų r. savivaldybė, taip pat stovyklos atvirus renginius bendruomenei kasmet remia LR Žemės ūkio ministerija, prie finansavimo taip pat prisidėjo advokatas Adomas Liutvinskas, savanorišką paramą projektuose nenumatytoms būtinoms stovyklos išlaidoms taip pat skyrė stovykloje dalyvaujančių vaikų tėveliai.

Stovyklą organizuoja Užuguosčio kaimo jaunimo iniciatyvų klubas

Stovyklos iniciatorės – kraštietės Jolita Mažeikienė ir Silvija Jurgelevičienė

Komentarai

komentarai