Prienų rajone patvirtintas afrikinio kiaulių maro atvejis

0
1337

1Afrikiniu kiaulių maru užkrėsta Lietuvos teritorija išsiplėtė – į ją įtrauktas visas Prienų rajonas, kadangi gegužės mėn. Prienų rajono Stakliškių seniūnijos Gojaus miške buvo rasta afrikiniu kiaulių maru (AKM) užsikrėtusi šerno gaišena. Rajone iki šiol nebuvo registruotas ne vienas ligos atvejis. Visas Prienų rajonas paskelbtas užkrėsta teritorija, joje taikomi griežtesni AKM prevencijos ir kontrolės reikalavimai. Privaloma visus sumedžiotus šernus ištirti dėl AKM. Tyrimams turi būti  imami kraujo ir organų (blužnies, inksto (-ų) ir limfinių mazgų (antryklinių arba žarnų pasaito limfinių mazgų) mėginiai, be to, papildomai atrenkami ir atskirai supakuojami mėginiai dėl trichineliozės. Šie mėginiai turi būti pristatyti į Prienų valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, kuri informuos medžiotojus apie laboratorinių tyrimų rezultatus.

Medžiotojai turi užtikrinti, kad sumedžiotų šernų mėsa nebus išdalinta, kol negauti AKM tyrimų rezultatai. Visa šerniena, kol bus gauti tyrimų rezultatai, turi būti saugoma su Prienų VMVT  iš anksto suderintoje vietoje. Be to, užkrėstoje teritorijoje sumedžiotų šernų mėsa, iš jos pagaminti pusgaminiai ir gaminiai gali būti tiekiami maistui tik užkrėstoje teritorijoje ir tik gavus neigiamus AKM tyrimų rezultatus. Tai patvirtinti privaloma nacionaliniu sveikumo ženklu ar nacionaliniu atpažinimo žymeniu.

Ribojimai palies ir kiaulių laikytojus, mat užkrėstoje teritorijoje vežamas į skerdyklas kiaules turi lydėti Leidimas paskersti gyvūną skerdykloje, kurį išduoda VMVT teritorinis padalinys. Iš šios teritorijos išvežti kiaules į kitas Lietuvos Respublikoje esančias kiaulių laikymo vietas galima tik iš biologinio saugumo priemonių reikalavimus įgyvendinusių ūkių ir tik su veterinariniu pažymėjimu, patvirtinančiu kiaulių sveikatos būklę. Skerdžiant kiaules savo reikmėms, būtina informuoti veterinarijos gydytoją, kuris įvertins skerdžiamų kiaulių klinikinę būklę ir jei paims,  mėginius dėl AKM.

Prienų VMVT primena, kad radus nugaišusį laukinį gyvūną, pradėjus gaišti laikomoms kiaulėms ar pastebėjus kiaulių sveikatos sutrikimus (apetito praradimą, padidėjusią temperatūrą ir pan.) būtina nedelsiant informuoti Prienų VMVT ar jus aptarnaujantį veterinarijos gydytoją.

Prienų VMVT informacija

Komentarai

komentarai