Stakliškėse žydų kapinės pasikeitė neatpažįstamai

0
2702

12016 m. gegužės 23–27 dienomis Stakliškėse lankėsi studentų grupė iš JAV. Tai 11 Jėzuitų universiteto (Xavier University) studentų ir du juos lydintys dėstytojai – teologijos profesorius rabinas Abie Ingberas ir už studentus atsakinga darbuotoja Emmalee Phelps.

Šios grupės lankymosi Stakliškėse tikslas – sutvarkyti žydų kapines ir pakeisti senąją tvorą. Kartu su grupe į Stakliškes atvyko ir šių darbų sumanytojas Michaelis Lozmanas, kuris yra Rytų Europos žydų kapinių atkūrimo projektų steigėjas ir vadovas. Su grupe visą laiką buvo ir jos veiklą koordinavo Vilniaus Jidiš instituto direktoriaus pavaduotoja Rūta Puišytė.

Studentus Stakliškėse aplankė kultūros viceministras Romas Jarockis bei  Izraelio ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas.

Gegužės 26 d. Jėzuitų universiteto teologijos profesorius rabinas Abie Ingberas dalijosi savo žiniomis apie judaizmą su Stakliškių gimnazijos mokytojais ir moksleiviais. Gegužės 27 d. visa universiteto grupė dalyvavo Stakliškių gimnazijos paskutinio skambučio šventėje, kurios metu apdovanojo rašinių ir piešinių konkursų žydų istorijos tema nugalėtojus, prisistatė gimnazijos bendruomenei.

Gegužės 27 d. paminėta kapinių tvarkymo darbų pabaiga. Renginyje dalyvavo Prienų r. savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas, mero patarėja J. Zailskienė, Stakliškių seniūnas G. Kaminskas, Stakliškių gimnazijos direktorė L. Šernienė ir gimnazistai. Meras kalbėjo apie skaudų žydų istorijos laikotarpį, visiems padėkojo už nuoširdų ir prasmingą darbą bei bendradarbiavimą.  Apie žiaurias istorijos pamokas kalbėjo ir Abie Ingberas. Jis sakė: „Jei sėji su ašaromis, tai pjauni su džiaugsmu.“ Būtent taip profesorius įvertino nuveiktą darbą: studentai pakeitė senąją medinę kapinių tvorą nauja metaline tvora, iškėlė ir pastatė nemažai paminklinių akmenų, tarp jų ir Elijašo Rabinovičiaus, kuris  1907–1908 m. Stakliškėse pastatė alaus bravorą su salyklo džiovinimo bokštu. Tvarkant kapines artimai bendradarbiauta ir su Stakliškių seniūnijos, gimnazijos darbuotojais ir mokiniais.

Po oficialios renginio dalies buvo atverti naujieji kapinių vartai ir pagal žydų tradicijas visi renginio dalyviai padėjo po akmenuką ant pasirinkto antkapio.

Prienų r. savivaldybės informacija

Komentarai

komentarai