Kauno regiono savivaldybių merai lankėsi Velse

0
1344

2017 m. rugsėjo 18 – 22 dienomis Prienų r. savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas su Kauno regiono savivaldybių merais vyko į Jungtinę Karalystę. Vizitas organizuotas įgyvendinant Regioninės plėtros strategiją (2017 m. VšĮ Kauno regiono plėtros agentūros darbo planą) ir joje numatytą Kauno regiono tarptautinio bendradarbiavimo programą, kuria siekiama plėtoti geros kaimynystės ryšius, formuoti palankų Kauno regiono įvaizdį tarptautinėje arenoje, skatinti nevyriausybinio sektoriaus bendradarbiavimą su užsienio partneriais ir įgyvendinti darnią regiono ekonominę ir socialinę plėtrą, vystant tarptautinio bendradarbiavimo ryšius įvairiose veiklos sferose.

Pirmąją vizito dieną Kauno regiono delegacija Kardifo miesto rotušėje susitiko su miesto tarybos atstovais. Ekonominės plėtros departamento darbuotojai pristatė Kardifo pramonės istoriją ir dabartinę ekonominę situaciją. Industrinis miestas, kuriame prieš 200 metų buvo atrasta anglis, tapo vienu iš didžiausių anglies eksportuotojų pasaulyje ir klestėjo. Deja, 70-ųjų metų ekonomikos krizė ir atsiradę alternatyvūs energijos šaltiniai privertė uždaryti daugumą anglies kasyklų ir metalo gamyklų, uostai ištuštėjo, mieste atsirado daug apleistų teritorijų. Tiek Velso, tiek ir Jungtinės Karalystės valdžia suprato, jog būtina sukurti miesto ir visos šalies atgaivinimo strategiją ir kartu su Europos Komisija investavo į kultūros ir sporto infrastruktūrą: atnaujintas stadionas, kuriame telpa 76 tūkst. žiūrovų, pastatyta Nacionalinė opera, rekonstruota Nacionalinė galerija ir daugelis kitų pastatų. Kardifo miestas nusprendė rengti didelius tarptautinius sporto ir kultūros renginius, kurie pritrauktų lankytojus ir pakeistų miesto įvaizdį iš pramoninio į kultūrinį.

Pamažu mieste ėmė kurtis nauji verslai: viešbučiai, maitinimo įstaigos, parduotuvės, finansinio sektoriaus įmonės ir kt. Šiuo metu Kardifo mieste gyvena apie 350 tūkst. gyventojų, o Kardifo miesto regione – 1,5 mln. žmonių. Be to, net 80 tūkst. žmonių atvyksta į Kardifą dirbti. Tai vienas sparčiausiai augančių miestų Jungtinėje Karalystėje, kuris yra netoli sostinės Londono ir pasižymi kvalifikuota darbo jėga (net 40 % miesto gyventojų yra įgiję profesinį išsilavinimą). Pagrindiniai verslo sektoriai Kardife: finansinės ir verslo paslaugos, IT, kūrybinės industrijos (ypač filmų pramonė) ir turizmo sektorius.

Kauno regionas nuo 2013 metų yra Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) tinklo „Sveiki regionai“ narys ir kartu su kitais šio tinklo nariais sprendžia sveikatos problemas. Siekiant susipažinti su Velso patirtimi sveikatos priežiūros ir sveikatinimo skatinimo srityse, Kauno regiono merų delegacija apsilankė Velso Vyriausybėje, kur susitiko su Velso Vyriausybės Visuomenės sveikatos poskyrio specialistais, kurie pristatė esamą visuomenės sveikatos būklę. Svarbiausias Velso sveikatos politikos bruožas – tarpsektorinis (sveikata, švietimas, būstas, transportas ir kt.) bendradarbiavimas, siekiant užtikrinti puikią gyventojų sveikatos būklę, tokiu būdu mažinant išlaidas gydymui.

Dar viena tema, kuri domino Kauno regiono savivaldybių merus – kaip sukurti patrauklų regiono įvaizdį, kuris skatintų keliauti ir investuoti. Susipažinti su Velso patirtimi įvaizdžio formavimo, turizmo ir investicijų skatinimo bei renginių organizavimo srityje juos pakvietė Velso Vyriausybės atstovai, kurie pristatė Velso prekinį ženklą, kuriuo ši šalis pristatoma Jungtinei Karalystei bei kitoms Europos šalims, papasakojo apie siekį išlaikyti Velso identitetą, pagerbti valų kalbą. Įvaizdžio strategija formuojama dviem kryptimis: turizmo ir investicijų pritraukimas / verslumo skatinimas. Velse kiekvieni metai yra skiriami tam tikrai temai (nuotykių, legendų, jūros ir kt. metai) ir visi renginiai bei kitos turistų pritraukimo priemonės tiek sostinėje, tiek ir kitose Velso savivaldybėse yra rengiamos atsižvelgiant į šias temas.

Velso Vyriausybė, pasitelkdama ES fondus, yra sukūrusi paramos schemas turizmo sektoriui – kuriami lankytojų centrai, dviratininkų centrai, atnaujinamos apleistos teritorijos, remiami prioritetiniai projektai, kuriuos siekia įgyvendinti privatus sektorius. Vieni iš svarbiausių prioritetų renkantis projektus finansavimui – paslaugų įvairovės sukūrimas, konkurencijos jau veikiantiems verslams nebuvimas ir kt. Remiami tiek dideli, tiek ir maži projektai – 1,5 mln. svarų uždaram banglenčių parkui ir 15 tūkst. svarų šeimos verslui, kuris vykdo edukacijas su vabzdžiais.    

Nuo 2010 metų yra patvirtinta Velso didelių renginių strategija, pagal kurią yra atrenkami ir remiami prioritetiniai renginiai, kurių tikslas – suteikti tarptautinį profilį ir reprezentuoti šalį. 2016 metais buvo finansuoti 35 renginiai: 20 kultūros ir 15 sporto. Visi renginiai yra įvertinami pagal jų ekonominį ir socialinį poveikį (bendruomenės įtraukimas, savanorių darbas, žiūrovų kiekis ir kt.).

Velso Vyriausybėje buvo pristatytos visos 8 Kauno regiono savivaldybės, svarbiausios pramonės šakos, lankytini objektai bei organizuojami įdomiausi renginiai.

Kauno regiono delegacija taip pat turėjo galimybę aplankyti St. Fagans nacionalinį istorijos muziejų (angl. St Fagans National Museum of History), kuris yra po atviru dangumi. Muziejus žavi ne tik preciziškai restauruotais pastatais, bet ir įdomiomis ekspozicijomis – vandens malūne malami miltai, iš kurių senovinėje kepykloje kepama duona. Muziejaus teritorijoje taip pat pastatytas naujas lankytojų ir ekspozicijų centras, kuriame bus vykdomos senųjų amatų edukacijos, rengiamos konferencijos, plenerai, parodos.

Paskutinę vizito Jungtinėje Karalystėje dieną Kauno regiono merų delegacija lankėsi istoriniame Bato (angl. Bath) mieste, kuris įtrauktas į UNESCO kultūros paveldo sąrašą. Bato miesto meras Ianas Gilchristas istorinėje rotušėje priėmė Kauno regiono merus, kuriems buvo pristatyta turizmo vystymo eiga ir vizijos. Nors Bato miestas garsus dėl terminių vandenų (mieste yra 3 terminio vandens šaltiniai) ir karaliaus Jurgio laikų architektūros, bet turistams pritraukti mieste organizuojama daug įvairiausių renginių ir kuriama turizmo infrastruktūra, miesto marketingo sistema.
 
Parengta pagal Kauno regiono plėtros agentūros informaciją

Komentarai

komentarai