Karybos ir amatų stovykla Užuguostyje tęsia senas karybos tradicijas ir mini NATO jubiliejų

0
2735

Trečius metus iš eilės Užuguostyje organizuojama Karybos ir amatų stovykla priminė senas šio krašto karybos tradicijas ir šiemet ypatingai įprasmino nuo 1925 metų veikusio Užuguosčio šaulių būrio veiklą. Taip pat originaliai Užuguostyje paminėtas Lietuvos narystės kariniame aljanse NATO jubiliejus.

Daugiau nei keturios dešimtys Užuguosčio ir iš šio krašto kilusių vaikų šių metų rugpjūčio 5-10 dienomis leido laiką Užuguosčio kaimo jaunimo iniciatyvų klubo organizuojamoje nemokamoje dienos tipo Karybos ir amatų stovykloje. Keturis metus iš eilės uždaryta Užuguosčio mokykla atgyja vasarą stovyklų metu, iš kurių jau tris metus ugdomi jaunieji Lietuvos patriotai, jiems skiepijama meilė Tėvynei, pagarba vyresniam, pagalba silpnesniam už save. Meilė savo kraštui – yra pagrindinė šios stovyklos vertybė.

Pristatyta NATO šalių vėliavų galerija

Iškilmingas stovyklos atidarymas vyko Užuguosčio aikštėje kartu su Lietuvos kariuomenės kariais iš I-ojo radiolokacinio posto Antaveršyje, stovyklos dalyvius pasveikino Stakliškių seniūnijos seniūnė Nijolė Ivanovienė. Pirmąją stovyklos dieną Užuguostyje buvo pristatyta originali karinį aljansą NATO vienijančių šalių vėliavų galerija. Stovyklautojai į stovyklą atvyko atlikę namų darbus – su kūrybiškai ir originaliai iš antrinių žaliavų bei netradicinių medžiagų pagamintomis NATO šalių vėliavomis. Šių metų stovyklos tema „Mes žinome, kodėl esame saugūs. NATO jau 15 metų Lietuvoje”. Šia proga Užuguostyje aikštėje taip pat buvo iškelta NATO aljanso vėliava, kuri plevėsavo visą savaitę, kol vyko stovykla.

Minint Lietuvos įstojimo į NATO aljansą jubiliejų ši tema buvo integruota į visos stovyklos programą. Stovyklos dalyviai dalyvavo Užuguosčio bibliotekoje vykusioje Vytauto Didžiojo Karo muziejaus edukacinėje programoje „Lietuva NATO gretose. Afganistanas”, žiūrėjo filmą „Devyni laiškai iš Afganistano“ bei turėjo išskirtinį susitikimą su kraštiečiu Sauliumi Talačka, kuris tarnavo Afganistane ir ne vienoje kitoje tarptautinėje misijoje. Karys vaikams iš pirmų lūpų papasakojo apie savo patirtį tarptautinėse misijose. Tris dienas trukusi sukarinto laisvalaikio programa „Vilko takas“ taip pat atliepė pagrindinę stovyklos temą – stovyklautojai imitavo dalyvavimą tarptautinėje misijoje ir sprendė taikos sudarymo situacijas.

Gilios karybos tradicijos

Karyba Užuguosčio krašte turi labai senas tradicijas. Jos jau buvo benugrimztančios užmarštin, tačiau dėka kraštiečio šaulio Eimanto Šalomsko ir istoriko Vytauto Kuzmicko Lietuvos istoriniuose archyvuose pavyko surasti reikšmingos istorinės medžiagos, iš kur sužinota, kad Užuguostyje aktyviai veikė šauliai, o Užuguosčio šaulių būrys buvo įsteigtas 1925 metais.

Stovyklos atidarymo metu ypatingas dėmesys skirtas Užuguosčio šauliams. Buvo skaitomos ištraukos iš to metu laikraščio „Trimitas“, kuris rašė apie 1935 metais Užuguosčio šaulių būrio 10-mečio minėjimą. Pagal tai, kaip buvo aprašytas Užuguosčio šaulių jubiliejaus minėjimas ir kaip tada šauliai gerbė Lietuvai svarbius asmenis, lygiai tokia pati pagarba stovyklos atidarymo metu atiduota Užuguosčio šauliams – tris kartus sušukta valio kartu su Lietuvos kariuomenės kariais.

Kasmet karybos ir amatų stovyklos metu išleidžiamo Užuguosčio atvirlaiškių ciklo atvirlaiškis šiemet taip pat skirtas Užuguosčio šauliams – jame atvaizduota istorinė Užuguosčio šaulių būrio dešimtmečio minėjimo nuotrauka.

Ne tik pramogos, bet ir mokymai

Intensyvi stovyklos programa stovyklautojams suteikė ne tik prasmingą užimtumą, bet siekė perteikti būtinas žinias, kurios vaikams gali priversti realiame gyvenime. Stovyklos metu Užuguosčio kaimo jaunimo iniciatyvų klubas pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Prienų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuru, kuris stovyklos dalyviams pristatė pirmosios pagalbos mokymus. Kiekvienas stovyklos dalyvis susipažino su pirmosios pagalbos teikimo technika, įsidėmėjo, kaip reikia elgtis ištikus nelaimei, ką būtina atlikti nukentėjusiam prieš atvykstant pagalbai, įgytas žinias turėjo galimybę išbandyti praktiškai su demonstraciniais manekenais.

Į stovyklą taip pat atvyko Prienų priešgaisrinės tarnybos ir Stakliškių ugniagesių komandos atstovai. Jie supažindino vaikus su taisyklėmis, kaip reikia elgtis atsitikus gaisrui ar nelaimei vandenyje ir karštą dieną atgaivino stovyklautojus po gaisrinės vandens čiurkšle.

Vytauto Didžiojo Karo muziejaus atstovai pristatė specialią edukaciją „Išgyvenimo pradžiamokslis“, kurios metu stovyklautojai susipažino, kokius būtinus daiktus reikia pasiimti evakuacijos metu, kaip išgyventi nesaugioje aplinkoje ir pan.

Stovyklos savaitę Užuguostyje lankėsi daugybė karių, kurie susitiko su stovyklautojais ir jiems pristatė įvairias veiklas. I-ojo radiolokacinio posto kariai stovyklautojus pakvietė į netoliese Antaveršio kaime stovintį karinį objektą, kurio teritorijoje suorganizavo turimos ginkluotės parodą bei kariškas estafetes. Stovyklautojus Užuguostyje aplankė Krašto apsaugos savanorių pajėgų Dariaus ir Girėno apygardos 2-osios rinktinės kariai, taip pat atvyko Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba, kurios atstovai pristatė Lietuvos kariuomenės ypatumus, stovyklos dalyviai turėjo galimybę susipažinti su ginklais, pašaudyti iš AIRSOFT ginklų, sudalyvauti kariškose rungtyse.

Be kariškų veiklų, taip pat vyko įvairios amatų dirbtuvės. Stovyklautojai lankėsi kraštiečio Martyno Breikšto Poškučio kalvėje, dalyvavo Trakų amatų centro atvykstamosiose edukacinėse programose, kurias vedė kraštietė Alvyda Kazakevičiūtė-Staniunaitienė, susipažino su spalvų terapija, kurią pristatė amatininkė Vilma Pilkienė iš Kėdainių, taip pat gamino aitvarus kartu su pramogų organizatoriais „Čiulba Ulba“ iš Birštono ir savo svajones leido į dangų.

Atvira programa traukia minias žmonių

Baigiamasis stovyklos akcentas – atvira programa visuomenei. Šiemet visi norintys buvo pakviesti dalyvauti „Geros nuotaikos savaitgalio“ renginiuose Užuguostyje. Tradiciškai penktadienį žiūrimas kinas po žvaigždėtu Užuguosčio dangumi pritraukia itin daug žiūrovų. Šiemet susirinkusieji žiūrėjo du filmus – istorinę dramą „Skrydis per Atlantą“ ir komediją „Ir visi jų vyrai“. Šie kino vakarai Užuguosčio bendruomenės narių yra itin laukiami ir vertinami.
Taip pat tradiciškai stovyklos metu kasmet pristatomas strėliasvydžio turnyras-piknikas kartu su „Laisvalaikio terapija“ iš Birštono. Žaidybinėse kovinėse rungtyse rungiasi ne tik stovyklautojai, bet ir jų tėveliai. Šiemet pikniko dalyvius gardžiais sūriais vaišino „Pikelionių sūrinė“. Antrus metus iš eilės stovyklautojus ir visus norinčius į dangų su virve kilnojo oro balionas, šią pramogą stovyklautojams ir užuguostiečiams dovanojo bendrovė „Oreivystės centras“. O į baigiamąjį stovyklos koncertą atvyko legendinė grupė „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“, juos apšildė jaunieji metalistai „Jett Star“, o toliau koncertą tęsė populiarieji rokeriai, „X faktoriaus“ laimėtojai „Good Time Boys“.

Koncerto metu buvo pristatyta Laimingo Prienų krašto iniciatyva, kur užuguostiečiai galėjo įvertinti, kaip jie jaučiasi savo gyvenamojoje vietovėje. Momentinė apklausa parodė, kad žmonės nusiteikę išties gerai ir džiaugiasi gyvendami Prienų krašte.

Stovyklos uždarymo metu stovyklautojams atsiminimui įteikti kario puodeliai bei stovyklautojo diplomai, apdovanoji šauniausi stovyklautojai, savanoriai bei originaliausios NATO šalies vėliavos autorius.

Stovyklos metu Užuguosčio kaimo jaunimo iniciatyvų klubas pasirašė dvi bendradarbiavimo sutartis. Su Prienų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuru dėl bendrų visuomenės sveikatinimo veiklų, taip pat sutartimi įformintas ilgalaikis bendradarbiavimas su Prienų Justino Marcinkevičiaus viešąja biblioteka. Užuguosčio bibliotekoje dažnai vyksta klubo organizuojamos veiklos, taip pat ir ši stovykla.

Stovyklos iniciatorės kraštietės Silvija Jurgelevičienė ir Jolita Mažeikienė. Stovyklą organizuoja Užuguosčio kaimo jaunimo iniciatyvų klubas, finansuoja – Krašto apsaugos ministerija, Žemės ūkio ministerija ir Prienų rajono savivaldybė. Vieni pagrindinių partnerių – Lietuvos kariuomenė, Stakliškių seniūnija, Užuguosčio biblioteka, Stakliškių kultūros ir laisvalaikio centras, Užuguosčio bendruomenės „Užuguostis“ ir „Radasta“.

Jolita Mažeikienė

Komentarai

komentarai