Išrinkti gražiausi Prienų krašto įmonių pavadinimai

0
1189

Gimtoji kalba – viena svarbiausių vertybių, ją siejame su savo tapatybe, su tauta ir valstybe. Pagarbą savo kalbai rodome atsakingai ją vartodami ir kurdami, mokėdami pasidžiaugti ir pasitikėdami ja. Galime didžiuotis, kad mūsų krašte daug įmonių, kurioms parinkti gražūs, skambūs, originalūs, įmonės veiklą atspindintys lietuviški pavadinimai. Juk įmonės pavadinimas – ne tik įrašas Juridinių asmenų registre, jis vartojamas dokumentuose, spaudoje, iškabose, reklamoje, pavadinimas yra įmonės ir viso krašto įvaizdžio dalis.

Prienų krašto gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkursas – vienas iš Lietuvių kalbos dienų renginių. Jis skiriamas Prienų miesto 520 metų jubiliejui. Konkursu siekiama pagerbti tuos, kurie vykdo verslą mūsų krašte ir savo įmonėms renkasi įdomius lietuviškus pavadinimus, taip pat paskatinti verslininkus naujiems pavadinimams ieškoti lietuviškų žodžių ir taip prisidėti prie lietuvių kalbos prestižo stiprinimo.

Konkursą organizavo Prienų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta komisija: Jūratė Zailskienė, administracijos direktorė (komisijos pirmininkė); Linutė Mikušauskienė, Statybos ir ekonominės plėtros skyriaus vyr. specialistė; Roma Sinkevičiūtė, Bendrojo skyriaus vyr. specialistė (ryšiams su visuomene); Vaida Peleckienė, Bendrojo skyriaus vyr. specialistė (kalbos tvarkytoja); Viktorija Strampickaitė, VšĮ „Prienai“ direktorė. Konkurso nugalėtojus iš 10 komisijos atrinktų įmonių pavadinimų išrinko gyventojai.

Komisija gražiausius pavadinimus rinko iš Juridinių asmenų registre įregistruotų Prienų rajono įmonių pavadinimų sąrašo. Vertindama pavadinimus, komisija atrinko tuos, kurie atitinka bendrinės lietuvių kalbos normas, sudaryti iš lietuvių kalbos žodžių. Į gražiausių pavadinimų sąrašą nepateko tiesioginės reikšmės pavadinimai, taip pat su dirbtiniais žodžiais, skaitmenimis, raidinėmis santrumpomis, vietovardžiais ir asmenvardžiais sudaryti pavadinimai. Į šį sąrašą taip pat neįtraukti pavadinimai įmonių, kurios veiklos nevykdo rajone arba apie kurių veiklą nepavyko rasti reikiamos informacijos.

Prienų rajono savivaldybės interneto svetainėje ir feisbuko paskyroje beveik tris savaites buvo galima balsuoti už šiuos komisijos atrinktus Prienų krašto įmonių pavadinimus:
VšĮ „Akių šviesa“ (akių gydytojo paslaugos)
UAB „Amžinasis aukuras“ (laidojimo paslaugos)
MB „Debesų pieva“ (pramogų ir poilsio paslaugos)
UAB „Du medu“ (duonos gaminiai, ekologiški produktai)
MB „Karšta lėkštė“ (maitinimo paslaugos)
UAB „Mėsos kraitė“ (mėsos gaminiai)
UAB „Saulėta“ (restorano veikla ir kitos paslaugos)
UAB „Spalvoti baldai“ (baldų gamyba)
MB „Stato broliai“ (statybos darbai)
VšĮ „Šeštasis pojūtis“ (žvakių gamyba)

Sulaukėme 1178 balsų. Dėkojame visiems balsavusiems ir sveikiname konkurso nugalėtojus!

Daugiausia balsų – net 372 skirta mažosios bendrijos pavadinimui „Debesų pieva“. Erdvės vaikams ir šeimoms įkūrėjai Solveiga ir Laimis labai džiaugiasi įvertinimu, o paklausti, kaip atsirado toks gražus ir puikiai veiklos pobūdį atskleidžiantis pavadinimas, sakė, kad Solveiga jį susapnavusi. „Pasiklioviau savo sapnu, o rinktis nelietuvišką pavadinimą nebuvo net minčių. Aš lituanistė“, – atviravo Solveiga.

Antrą vietą pagal surinktų balsų skaičių laimėjo uždarosios akcinės bendrovės pavadinimas „Mėsos kraitė“ (172 balsai). Įmonės savininkai – jauni žmonės. Mantas – vienas iš jų, kuris taip paaiškino įmonės pavadinimo kilmę: „Šį pavadinimą sugalvojo meniškos sielos mano žmonos mama. Esame savo šalies patriotai, todėl viskas mūsų gamyboje susiję su sąvoka „lietuviška“. Pavadinimas – ne išimtis. Žodis „mėsos“ – atspindi tai, ką darome, be to, savo darbe akcentuojame, kad mėsą perkame iš lietuvių ūkininkų. Tai šeimos verslas, todėl žodis „kraitė“ simbolizuoja vienybę. Esame visa šeima viename rate.“

Trečioji vieta atiteko uždarajai akcinei bendrovei „Du medu“ (168 balsai). Šios įmonės pavadinimas, kaip sako jos savininkai, buvo užkoduotas įkūrėjų sąmonėje dar tada, kai įmonė neegzistavo. Įmonės direktoriaus Vytauto Račicko senelis savo vaikaičiui sekdavęs pasakėlę, kurioje buvo ir toks posakis „Skanu gardu kaip du medu“. Iš šio gražaus lietuviško posakio šeimoje, puoselėjančioje ekologiško ūkio tradicijas beveik 30 metų, o kepyklėlę – 15 metų, ir gimė pavadinimas „Du medu“.

Nedaug nuo antrosios ir trečiosios vietų laimėtojų atsiliko viešosios įstaigos pavadinimas „Šeštasis pojūtis“ (143 balsai). Anot įmonės savininkų, „Šeštasis pojūtis“ atsirado iš didelio noro kurti, suburti vaikus į bendrą šeimos burbulą, visiems kartu įgyvendinti svajones ir atrasti tai, kas yra tikra, natūralu ir sveika. Žvakių gamyba užsiimančios įmonės pavadinimas, kaip patikino savininkai, gimė labai natūraliai: „šeštasis“, nes šeima susideda iš šešių narių, o „pojūtis“ todėl, kad be jausmo niekas nevyksta.

Džiaugiamės gražiais lietuviškais įmonių vardais ir dėkojame jų kūrėjams už kūrybingumą ir meilę bei pagarbą gimtajai kalbai. Konkurso nugalėtojai bus apdovanoti gegužės mėnesį vyksiančios šventės, skirtos Prienų miesto 520 metų jubiliejui, metu.

Prienų r. savivaldybės informacija

 

 

Komentarai

komentarai