Erasmus+ KA2 mobilumas Slovakijoje

0
1984

Nuo 2016 metų Prienų rajono Išlaužo pagrindinė mokykla dalyvauja Erasmus+ KA2 tarptautiniame projekte „Išsaugok amžinąsias vertybes. Menas permąsto Europos vertybes”.

Šis projektas ypatingas tuo, jog jame numatyti mokinių mobilumai, o mums ši patirtis pirmoji. Todėl kovo mėnesį lankėmės Slovakijoje, Čadsos miesto ZŠ Razusova mokykloje.

Dalyvavome prasmingose projekto veiklose, susijusiose su skulptūra bei draugystės vertybe.
Pirmadienio rytą mus, atkeliavusius iš Lietuvos, Rumunijos, Ispanijos bei Turkijos, mokykloje linksmai ir svetingai pasitiko mokytojai ir mokiniai. Aplankėme mokyklą, pabendravome su tuo metu pamokose dalyvavusiais mokiniais. Įsitikinome, jog daug kuo esame panašūs.

Apžiūrėję mokyklą, Čadsos meno galeriją, nuvykome į kalėdinių žaisliukų fabriką, kuris mus ypač sudomino. Turėjome galimybę pamatyti, kaip juos gamina, dažo ir puošia. Mūsų susidomėjimas tuo nesibaigė. Meniškame kultūros namų pastate stebėjome Slovakijos tradicinius šokius, klausėmės liaudies dainų, instrumentų skambesio, susipažinome su slovakų tautiniais kostiumais. Buvo tiesiog naudinga, įdomu ir nepakartojama!

Antradienį dalyvavome CLIL pamokose apie skulptūros meno istoriją, reflektavome. Negana to, pristatėme garsiausius  Prienų rajono skulptorius, jų darbus, įrodėme jų kūrybos reikšmę mūsų krašto ir pasaulio žmonėms. Po įdomių prezentacijų nuvykome į J. Šerik galeriją. Pasirinkę norimą išbandyti veiklą, dirbome trijose kūrybinėse dirbtuvėse. Mes, lietuvės, pasirinkome išbandyti Čadsos regione tradicinį „Tinkery“ meną.   Nesitikėjome, kad ši galerija ir veikla joje bus tokia stulbinanti!

Trečiadienį, pasiskirstę į grupeles, kūrėme dainos apie vertybes posmą bei melodiją. Repetavome, choru sudainavome bei įrašėme geriausiai pavykusį mūsų kūrybinį bandymą. Po garbingo vizito pas Čadsos miesto merą,  grįžę į mokyklą, vėl dalyvavome kūrybinėse dirbtuvėse, kuriose poromis lipdėme skulptūras iš modelino ant jau paruoštų formų. Darbas virte virė bendraujant, padedant vieni kitiems, pasidžiaugiant atliktu bendru kūrybiniu darbu.

O ketvirtadienis – išvykų diena.  Po ilgos kelionės autobusu leidomės į Demanovska laisvės urvus, kur matėme ir išgirdome pasakojimus apie stalaktitus ir stalagmitus. Tada mūsų laukė aukštieji Tatrai. Į pačią viršukalnę nekopėme, tačiau ir žemiau buvo įdomybių – ledo skulptūros ir ledo rūmai. Dar kartą įsitikinome, kad ledas irgi puiki medžiaga skulptūros menui.

Mus be galo sužavėjo „Tricklandia“ – modernaus meno muziejus, kuriame aplinka sukurta Disnėjaus pasakų motyvais. Supratome, jog iliuzija svarbi lavinant vaizduotę. Po ilgos dienos grįžome į šeimas, kur su tėvais apsikeitėme dovanėlėmis ir kartu šiltai bendraudami praleidom paskutinį vakarą Slovakijoje.

Penktadienį mokykloje  – apibendrinamoji, atsisveikinimo veikla. Garbingai įteikti pažymėjimai,  apsikeista atsivežtomis mokinių pagamintomis skulptūrėlėmis. Labai šiltai atsisveikinome, buvo daug ašarų – niekas nenorėjo išsiskirti… O didžiosios skulptūros, kurias dekoravome savo šalies simboliais, stovės šios mokyklos parke ir primins mus.

Kokia nauda iš mobilumo mums, mokiniams? Per tą savaitę susiradome draugų, sustiprinome komunikacinę užsienio – anglų, rusų – kalbų kompetenciją. Supratome, kad visai nesvarbu, kokia kalba kalbame ar kokiame pasaulio krašte gyvename. Draugams tai nėra kliūtis.

Dar – įsitikinome, kad menas labai svarbus mokantis įvairių dalykų, išbandėme savo gebėjimus kurti. Negana to, supratome, kad kiekviena šalis yra unikali tiek moderniu, tiek klasikiniu savo menu. Todėl tikrai turėjome ko pasimokyti vieni iš kitų.
                                
Austėja Skrupskaitė, Vasara Šiškutė, Gertrūda Simanavičiūtė, Paulina Gemplerytė
Prienų rajono Išlaužo pagrindinės mokyklos mokinės, mobilumo Slovakijoje dalyvės

Komentarai

komentarai