Tarpukario laikais čia dažnai viešėdavo prezidento Antano Smetonos šeima, vykdavo prašmatnūs pokyliai, aikštėje ratus sukdavo žirgais kinkytos karietos, virdavo meilės aistros, ne vienas vakaras praleistas kortuojant, vaišinantis apylinkėse skintų žolelių arbata ar tiesiog lepinantis saulės voniomis ir pokalbiais – tokia ne vieną dešimtmetį buvo Prienų rajone trijų brolių Frenkelių 1887 m. įkurto Daukšiagirės dvaro kasdienybė, rašoma pranešime žiniasklaidai.
„Dabar ilgus metus visuomenei uždaras buvęs dvaras atveria naują savo istorijos puslapį. Jame vyks ne tik privačios asmeninės šventės, vestuvės, krikštynos, bet ir bus rengiami muzikos vakarai, ekskursijos, edukaciniai užsiėmimai“, – patikino Daukšiagirėje atkurtų rūmų šeimininkai Giedrė ir Erikas Bagdonavičiai.
Aplink trijų aukštų dvarą – 4,5 hektaro ploto parkas su karietų aikšte, tvenkiniais, erdve iškyloms. Įdomu tai, kad po visu dvaru yra išlikęs itin autentiškas skliautinis rūsys.
„Interjerui ir baldams skyrėme labai daug dėmesio. Skirtinga dvasia įkvėptuose kambariuose stengėmės išsaugoti istorines akimirkas, išlaikyti tai, kas buvo sukurta prieš daugybę metų ir aplinkai suteikti jaukumo”, – pasakojo G. Ūselytė-Bagdonavičienė.
Anot jos, dvaro istorija yra labai spalvinga. Bene įdomiausias laikotarpis prasidėjo 1928 metais, kuomet jis buvo parduodamas aukcione.
„Jame dėl dvaro įsigijimo varžėsi du pirkėjai: Kazė Kudirkienė ir tuometis Lietuvos Respublikos Finansų ministerijos Prekybos departamento direktorius Jonas Norkaitis. Abu pirkėjai labai norėjo šio dvaro. Aukštas valdininkas Jonas Norkaitis pasitikėjimo savimi nestokojo ir juokėsi, kad „murzė boba dvaro nenupirks”, tačiau liko it musę kandęs, kai aukcioną laimėjo Kazė Kudirkienė”, – apie ryškiausią Daukšiagirės statinį pasakojo jo istorija nuodugniai pasidomėjęs renginių vedėjas Tomas Grigaitis.
Į atidarymo šventę susirinkusius svečius jis patikino, kad, nepaisant to, laikinojoje sostinėje aukštas pareigas ėjęs jaunas ambicingas valstybės tarnautojas rankų nenuleido. Pasirodo, rungdamasis dėl dvaro jau buvo įsižiūrėjęs naujos dvaro savininkės dukrą.
Tad jis nepamiršo ne tik gražaus dvaro, bet ir čia matytos K. Kudirkienės atžalos. Į Daukšiagirę J. Norkaitis ryžosi atvykti su dar rimtesniais ketinimais – piršlybomis. Merginai sutikus, kaip kraitis jaunai šeimai atiteko ir dvaras Taip J. Norkaitis vienu šūviu nušovė du zuikius – gavo ir puikų dvarą, ir gražią žmoną.
Dvarininkas į savo valdas kviesdavosi svarbias pareigas einančius svečius. Tarpukario nepriklausomos Lietuvos laikais per Joninių šventes Daukšiagirės dvare svečiuodavosi iš Kauno atvykę Respublikos prezidentas Antanas Smetona su žmona Sofija ir ministrais. Istoriniuose šaltiniuose minima, jog dvare svečiuodavosi ir daug kitų svarbių valdininkų – čia atvykdavo generolai Stasys Raštikis, Silvestras Žukauskas.
Lietuvai atgavus nepriklausomybę, nuosavybės teisės į dvarą buvo sugrąžintos paskutiniųjų dvaro savininkų Norkaičių vienturčiui sūnui Jonui Norkaičiui. Tačiau pastarasis gyvendamas Vokietijoje nutarė, jog dėl laiko ir lėšų stygiaus nesugebės dvaro atgavinti ir perdavė dvarą valstybės žinion.
A. Gansiniauskienės nuotraukos
lrt.lt informacija