Ar Prienai taps žydinčiu miestu?

0
1723

2Vidurvasaris. Mieste užsidegė įvairiaspalvės žiedų liepsnelės. Suvešėjo gėlynai, kasmet sodinami suplanuotose vietose ir kruopščiai prižiūrimi UAB „Prienų butų ūkis“ darbuotojų. Jau džiugina geltonžiedės ir raudonžiedės begonijos Laisvės aikštėje, linksmai linguoja įvairiaspalviai jurginukai Basanavičiaus gatvėje prie mažosios „Maksimos“, vis labiau skleidžiasi įvairiaspalvės tagetės ant Žiburio kalnelio, kasdien gražėja gėlynai prie Vytauto, Kauno gatvių… Nors ir nelengva šiemet, stengiamasi juos prižiūrėti. Gėlėms, kaip ir žmogui, reikia šilumos, meilės, dėmesio– tik tada jos augs ir žydės.

Kas antrus metus rengiama apžiūra-konkursas „Gražiausia Prienų miesto sodyba“ parodo, jog kruopščiai bei profesionaliai puoselėjami daugumos privačių namų gėlynai, jų nuolat daugėja. Bet šįkart ne apie tai. Vaikščiojant gatvėmis žvilgsnis krypsta ir į langus, balkonus, džiugina žydintys takai, alpinariumai, gėlių pertvaros-pergolės, liaudiški bei šiuolaikiški gėlynai.

Džiugu, kad daugiabučių namų kiemai gražėja, į monotonišką aplinką padvelkia gaivesni vėjai. Patys gyventojai imasi iniciatyvos – sodina gėlynus po savo langais ar bent balkoną gėlėmis papuošia. Ne visi turime galimybę gyventi privačiame name, todėl gamtą galime susigrąžinti į daugiabučių kiemus, o žalumos grožiu pradžiuginti ir kaimynus. Neabejojame, kad miestas bus gražesnis, jei prie kiekvieno daugiabučio žydės kuo daugiau gėlių. Smagu, kad vis dažniau tenka matyti gyventojus, šluojančius namų kiemus, tvarkančius konteinerių aikšteles, palinkusius prie gėlynų, kad gėles prie namo padeda sodinti vis daugiau kaimynų. Juk visi gyvena po vienu stogu. Visiems turi rūpėti namo aplinka.

Artėjant vasarai, rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas pakvietė visus gyventojus, verslininkus puošti ne tik viešąsias erdves, bet ir balkonus, aplink namus ir įstaigas esančias teritorijas. „Bendromis jėgomis galime padaryti mūsų savivaldybės miestus, miestelius ir kaimus žydinčius. Padarykime Prienų r. savivaldybę išskirtinai žydinčia savivaldybe – patiems bus smagiau!“ – kvietė meras. Žydinčių aplinkos, namo, balkono, įstaigos nugalėtojus planuojama apdovanoti rugsėjo 26 dieną vyksiančioje mugėje „Rudens spalvos 2015“.

Prienų mieste šiemet surengėme jau antrą apžiūrą, atlikome gėlynų fotofiksaciją, domėjomės, kaip tvarkomos įmonių, įstaigų, organizacijų, prekybos centrų, daugiabučių namų teritorijos, kaip puoselėjami gėlynai.

Visada stilinga ir tvarkinga miesto centre įsikūrusio gėlių salono „Ritos gėlės“ aplinka. Geriausiai šio kolektyvo veiklą atskleidžia, apibūdina Ritos Naujalienės credo: „Kiekvienu savo darbu ieškau prisilietimo prie gamtos grožio jo nesugadindama – šį grožį dovanoju žmonėms.“

Keliaukime toliau centrine Vytauto gatve. Kuklius gėlynus aptinkame tik prie draudimo bendrovės „Compensa“ Prienų skyriaus, prie SODROS Prienų skyriaus, šalia grožio studijos „Sruogelė“, papuoštas gėlėmis loveliuose ir naujas Prienų kebabinės medinis vasaros priestatukas. Neišvaizdūs ir liūdni augalai prie įstaigos „MediCa klinika“. Skurdokai atrodo ir Prienų pašto aplinka.

Gyventojus ir miesto svečius džiugina simbolinė tvorelė iš begonijų prie Kauno gatvėje įsikūrusių UAB „Prienų prekyba“ bei parduotuvės-autoserviso, estetiška naujos veterinarinės klinikos aplinka. Skoningai, neperkrautai atrodo ant kavinės „Guogis“ bei šalia esančios vaistinės palangių įkurdintos ugningos pelargonijos. Paslaptingai, meniškai įrengtas išorinis kiemelis prie privačios poliklinikos „Firmus medicus“. Aguonos, rugiagėlės, savo vietą suradę lauko žibintai, įdomūs dekoratyviniai augalai, kitos gėlės – tai lyg natūralios gamtos ir žmogaus rankų sukurto grožio harmonija.

Liūdnokai atrodo Vaikų dienos užimtumo centro bei greta įsikūrusio vaikų žaidimų kambario „Tukas“ aplinka. Džiugu, kad nors prie mėsos gaminių įmonėlės žydi darbuotojų pasodintos ir prižiūrimos pelargonijos. Pelargonijos pasitinka ir einančiuosius pro Prienų butų ūkį. Čia auga gražūs, vešlūs daugiamečiai augalai, suderinta spalvų ir formų įvairovė. Smagu, kad skendi gėlėse naujųjų Parapijos namų kieme esantis medinis pastatas (parapijos „Caritas“). Po vieną kitą augalėlį pasodinta prie UAB „Automobilių detalės“, S. Nėries gatvelėje, prie buvusio buitinio.

Nemėgsta gėlių dauguma mūsų prekybos centrų, nė su žiburiu jokios gėlelės nerasi (tik kai išrikiuojamos parduoti…). Prie „Senukų“ prekybos centro pastato stūkso apšiurusi vaza su skurdžiais augalėliais. Dažnokai ne vienai prekybos įmonei tenka priminti, kad surinktų šiukšles, nušienautų žolynus.
1
Persikelkime per Nemuną. Paprienėje maloniai džiugina puoselėjama UAB „Matula“ aplinka, prižiūrimas alpinariumas, gėlynai. Keičiasi ir Prienų ligoninės aplinka. Gražėja pasodinti daugiamečiai augalai ant kalnelio, kuriamos naujos grožio salelės. Žydinčiomis daugiametėmis gėlėmis su puošniais lapais apsodintas ir Prienų poliklinikos pastatas, prižiūrimi krūmeliai ir veja. Sukurtos įvairių daugiamečių krūmų bei gėlių kompozicijos prie parduotuvės „Nemuno kilpa“. Prienų globos namai pasipuošė nauju alpinariumu, prie centrinio įėjimo saulėtą nuotaiką kuria gvazdikėliai bei kiti išpuoselėti augalai.

Visada norisi, kad būtų graži, jauki, estetiška aplinka ten, kur būna vaikai. Apmaudu, kad lopšelyje-darželyje „Gintarėlis“ – tik kelios suvargusių gėlyčių eilutės palei takus… Lopšelyje-darželyje „Pasaka“ užklupome darbuotojus tvarkančius aplinką, meistraujančius suoliukus, kad vaikai galėtų pasėdėti šalia gėlyno, įrengto vietoj buvusio baseinėlio. Gėlytės dar suvešės, o kai vaikais sugrįš – kitos žydės. Personalas ir tėveliai džiaugiasi, kad spec. grupių bei patys mažiausi vaikučiai turi galimybę žaisti naujame uždarame kiemelyje su sodu ir gėlynu. Įrengti varteliai suteikia saugumo jausmą. Lopšelyje-darželyje „Saulutė“ žydi lelijos, vidiniame kiemelyje puikuojasi rožės. Sodrios pelargonijos puošia „Žiburio“ gimnazijos įvažiavimą, įėjimą į mokyklą, balkoną, paminklo papėdę – neperktauta, skoninga, gražu. Ūgtelėjo ir talkų metu sodintos pušaitės.

„Ąžuolo“ progimnazijos teritorijoje gražiai prižiūrimi žolynėliai, juose augančios pušelės. Prie centrinio įėjimo gėlyne linguoja lelijos, balti gulbinai (hortenzijos), bando įsitvirtinti ir gvazdikėliai.

„Revuonos“ pagrindinėje mokykloje apsilankymo metu darbavosi darbininkai su žoliapjove. Akį traukė ant antro aukšto palangių loveliuose žydinčios gėlės.

Jau kelinti metai džiaugiamės Tyliosios g. 7 daugiabučio namo gyventojų sukurtais gėlynais. Čia dominuoja apvalios formos gėlynai – alpinariumai. Panaudoti akmenys, medinės lanksčios tvorelės, skaldyti akmenukai… Aplink visą pastatą žydi gėlės. Šypseną sukelia ir džiugina krepšyje vešinti gėlė, pakabinta prie namo durų. Maloniai nustebino daugiabučio medinuko Kęstučio gatvėje, pažymėto 65 numeriu, gyventojai. Visi po savo langais turi gėlynus. Čia auginamos gėlės džiugina vešlia lapija, būna puošnios visą augimo laikotarpį. Prie šio namo atsirado vietos ir nedidukui daržui. Pasodinta gėlių ir prie Kęstučio g. 73, 75 namų. Prie gėlyno palinkusi Regina Valaitienė džiaugėsi savo puoselėjamomis gėlėmis, su meile pasakojo apie jų žydėjimą, vakare užsimerkiančius žiedus, vis dar auginamas rūtas ir puoselėjamą viltį, kad ir kiti namo gyventojai rūpinsis aplinka ne tik per talkas. Didžiuojasi savo gėlynu ir Vytauto g. 55 gyvenantys Regina ir Romaldas Stepulaičiai.

Pagirti norisi Statybininkų g. 11 name, 11 bute gyvenančią Juozo ir Anelės Birutės Virbickų šeimyną. Jų dėka prie namo antros laiptinės sukurtas rojaus kampelis. Veši rožė, kitos gėlės. Seniūnija ir namo gyventojai dėkingi Juozui ir už šaligatvių priežiūrą. Kartu norime paraginti tvarkytis ir kaimyninės (pirmos) laiptinės gyventojus, juk nejauku, kai po langais auga tik žolės. Norisi paminėti ir J. Basanavičiaus g. 10 namą. Prie jo puikuojasi jurginai, lelijos, įvairūs krūmeliai. Skendi gėlėse kuklus, senokai dažytas Kęstučio 35 namas. Neatsilieka netoliese esantis ir kitas medinukas – Kęstučio g. 21 bei už daugiabučių stovintis J. Janonio g. 5 numeriu pažymėtas  namas. Sodinamos ir pagal galimybes prižiūrimos gėlės prie Janonio g. 3, Vytauto g. 25, 27, 31 bei J. Basanavičiaus g. 19.

Gėlės ir gėlynai – neatsiejama kiekvienos tinkamai tvarkomos ir prižiūrimos sodybos, daugiabučio ar viešosios miesto erdvės dalis. Tikimės, kad renovuojami daugiabučiai pasipuoš gėlynais ar gėlėmis balkonuose, puikus pavyzdys – Statybininkų g. 19. Žinoma, gėlyno priežiūra atima šiek tiek laiko, bet tai su kaupu atlygina malonumas liesti rankomis žemę – pasidžiaugia ne vienas žmogus.

Norime parodyti, jog kartais reikia visai nedaug pasistengti, kad daugiabučių kiemai taptų tokie pat jaukūs, gražūs kaip ir privačių namų. Norime paremti gražias gyventojų iniciatyvas. Tų žmonių pastangomis gražėja aplinka, kiemai tampa jaukesni ir tvarkingesni. Nuo pavasario iki vėlyvo rudens žaliuojantys, įvairių spalvų žiedais švytintys augalai aplinką daro savitą, išsiskiriančią iš gretimų. Tik nuo mūsų visų pastangų priklauso, ar tapsime žydinčiu miestu.

Prienų seniūnija

Komentarai

komentarai