Dvarų pėdsakai Prienų rajono savivaldybėje

0
5790

1Balbieriškio dvaras

Istorinė dvarvietė Prienų rajono savivaldybės teritorijoje, Balbieriškyje. Dvarą XVI a. pr. įkūrė vokiečių miško pirklys Hanusas Sudormanas, gavęs 1502 m. iš Žygimanto Senojo išsikirtimui prie Nemuno miško sklypą. Balbieriškio dvaras nuo miestelio įkūrimo iki 1507 metų priklausė minėtam vokiečiui H. Sudormanui, 1507-1670 metais  kunigaikščiui Motiejui Mikitiničiui Holovčinskiui, jo sūnui, vėliau vaikaičiui. XVII-XVIII amžiuje dvarą valdė Korvin Gonsievskiai, Lietuvos iždininkas Benediktas Sapiega, Kauno pavieto vėliavininkas Liudvikas Chelchovskis, grafas Stasys Tiškevičius, vėliau generolas Tadas Tiškevičius, po 1847 metų  jo dukros Juzefa Vodzinskienė ir Marijona Lempickienė. Apie 1888 metus dvaras atiteko Eduardui Žoltovskiui. Po Mykolo Krupavičiaus žemės reformos dvaras buvo konfiskuotas ir išparceliuotas.

Dvaro sodybą sudarė rūmai, kumetynai, sodininko namas, arklidės, keletas kitų ūkinių ir gamybinių pastatų, iš kurių šiai dienai išliko kumetyno griuvėsiai ir kultūros namais paverstos arklidės. Sodybą supo 8 ha ploto landšaftinio stiliaus parkas, įkurtas Peršėkės upelio kilpoje. Jame išliko amerikinių liepų alėja, auga totoriniai ir ginaliniai klevai, europiniai maumedžiai, uosiai. Balbieriškio dvaro parkas – saugomas gamtos paveldo objektas.

Daukšiagirės dvaras2

Dvaras yra Daukšiagirės kaime, Prienų rajone. Dvaras pastatytas XIX amžiaus antroje pusėje. XIX a. dvaras priklausė M. ir S. Frenkeliams. Nuo 1912 metų dvarą valdė J. K. Sasnauskas. 1928 m. nuosavybė perėjo Jonui Norkaičiui, kuris po karo pasitraukė į Vokietiją. Dvarą supa išlikęs parkas su tvenkinių sistema. Dabartiniai dvaro savininkai sukūrė prekinį ženklą „Daukšiagirės dvaro konditerija“ ir siūlo aukštos kokybės, natūralių žaliavų konditerijos produktus, gaminamus pagal senus receptus.

Jiezno dvaras

3Dvaras stovėjo Jiezne. 1775 m. Pacai pastatydino rūmus, kuriuose buvo 12 salių, 52 kambariai ir 365 langai (pagal mėnesių, savaičių ir dienų skaičių metuose), rūmus puošė freskos, paauksuoti medžio raižiniai, Venecijos veidrodžiai. Išlikusi dvaro oficina (dirbtuvė), kurioje buvo virtuvė, skalbykla, tarnų gyvenamieji kambariai. Tai XVIII a. barokinės architektūros paminklas. XX a. rūmų liekanos perleistos internatinei mokyklai.

Pagirmuonio dvaras (Pagirmuonių dvaras)4

Dvaras yra Pagirmuonyje, Prienų rajone. Dvaras statytas XIX a. viduryje. Sakoma, kad tarpukario metais dvaro savininkas buvęs pavarde Komobilis. Savitos architektūros dvaro rūmai apgriuvę, yra išlikęs svirnas, tvenkinys, parko želdinių. Svirnas, kurio fasade po girnomis įrašyta data 1858 m., ir oficina yra naudojami. Buvusios arklidės perstatytos į daugiabutį. Dvaro rūmai nėra deramai apsaugoti, juos niokoja plytų vagys. Kultūros paveldo departamentas yra baudęs dvaro sodybos savininkus už objekto nepriežiūrą. Šiuo metu dvaro rūmai pardavinėjami.

Prienų dvaras

5Pagal 1782 m. dvaro inventoriaus aprašą Prienų dvaras buvęs gana stambus, pagrindiniai rūmai buvę barokinio stiliaus, dviejų aukštų su mansarda. Pirmame aukšte buvo erdvus vestibiulis ir 16 kambarių, antrame – 11 kambarių ir salė. Rūmų vidų puošė baltų koklių krosnys, židiniai, marmuro dekoras, lubos ir sienos puoštos medžio drožiniais. Pokylių salėje būta balkonėlio orkestrui.

Iki XX a. pradžios dvaras nunyko. Čia statęsi namus vietiniai žmonės rasdavo gražių, spalvotų koklių, indų šukių, surūdijusių pinigų. Po Pirmojo pasaulinio karo namai dvarvietėje buvo statomi be jokios tvarkos, todėl dvarvietė buvo nuniokota, dvaro statiniai ir pamatai išardyti. Pagal 1920 m. surašytą aktą, liko tik 2 dvaro pastatai apverktinos būklės. Galiausiai dvaro likučiai buvo parduoti varžytinėse, o dvaro žemės parceliavimas tęsėsi iki 1938 m. Buvo nusavinta beveik 130 hektarų, dvaro pastatai ir dvarvietės teritorija. Prienų dvaro nebeliko. Dvaro teritorijoje XIX a. pastatytas malūnas, kuriame 1984 m. buvo įkurtas viešbutis „Revuona“, veikęs iki 1995 m.6

1997 m. malūno pastatas buvo perduotas Nemuno kilpų regioninio parko direkcijai valdyti patikėjimo teise. 2007 m. pradėti buvusio viešbučio priestato rekonstravimo darbai, kuriuos atlikus buvo įrengtas Nemuno kilpų regioninio parko lankytojų centras.

„Gera Prienuose“

Komentarai

komentarai