Savaitgalis kelyje: ką atradau keliaudamas per Prienus, Birštoną

0
5471

„Esu sau užsibrėžęs tikslą: visos vasaros planus sudėlioti taip, kad nė vieno savaitgalio netektų praleisti nuobodžiai sėdint namuose! Labai myliu Lietuvą, todėl stengiuosi kuo daugiau keliauti po mūsų šalį – ir man tai labai patinka! Kaip ir įprasta, po turiningai praleistų dienų, pateikiu tau savo rekomendacijas, nes tikiu, kad po šio straipsnio kils nesuvaldomas noras sėsti į automobilį ir grožėtis Lietuvos gamta!

Lietuvoje yra tokia tradicija, kad kiekvieną pirmąjį birželio savaitgalį Prienų rajone vyksta didelė šeimų šventė. Jei apie ją dar negirdėjai, būtinai kitais metais nuvažiuok! Šiemet ten apie keliones su šeima pasakojau. Buvo tikrai smagu! Džiaugiuosi, kad atėjusių paklausyti labai daug susirinko ir net po paskaitos su daugybe šeimų sprendėme, kur gi atostogauti geriausia, pigiausia, kokybiškiausia ir tinkamiausia. Išvados nenustebins: pirmą vietą visi skyrėme Turkijai, antrą – Graikijai, trečią – Bulgarijai! O kur šiemet keliausi tu? Bet šįkart aš ne apie užsienį.

Taigi, Prienų rajonas. Čia aš ir pradėjau savo kelionę. Kadangi aplink yra pakankamai vietų nakvynei (pavyzdžiui, Birštone), tokią išvyką gali planuotis porai ar net trims dienoms. Mano manymu, keliaujant po Lietuvą reikia ir kažką pamatyti, ir ramiai pailsėti prie kokio ežero ar upės. Žinoma, jei tik oras palankus!

Lietuviškas midus

Mano pirmoji stotelė buvo itin smagi (visom prasmėm) – lankiausi Stakliškių miestelyje esančioje pirmojoje (nuo 1959 metų veikiančioje) lietuviško midaus gamykloje! Ar žinojai, kad midus pripažintas seniausiu svaigiuoju gėrimu pasaulyje? Šaltiniai byloja, kad tiek vynas, tiek alus buvo atrasti gerokai vėliau… Midus yra gaminamas iš medaus (kaip jau pats pavadinimas nusako). Tiesą pasakius, būtent šį savaitgalį pirmą kartą gyvenime jo ir ragavau! Miduje yra net 40 % medaus, jis brandinamas natūraliai, specialiose talpose (kiekvienoje telpa net 7000 litrų ir tokių talpų yra tikrai daugiau, nei dešimt), o visas procesas trunka net iki 2 metų. Oho!

Kasmet „Lietuviškas midus“ gamykla Stakliškėse sunaudoja net 120–140 tonų medaus ir pagamina apie 200 tūkstančių litrų gėrimų. Beje, midus nėra labai stiprus – tik 12 laipsnių, o yra ir panašūs į alų lengvi gėrimai – 6 laipsnių stiprumo. Jeigu dar niekada neragavai, tai rekomenduoju! Degustacijos metu midaus pyliausi net tris kartus – prisipažįstu 

Čia atvykęs (Stakliškės yra pakeliui važiuojant į/iš Birštono) galėsi degustuoti specialiame bare esančių įvairiausių gėrimų. Jų nusipirksi pigiau, nei parduotuvėje, o didesnės kompanijos (žinoma, be vaikų) kviečiamos apsilankyti gamykloje bei muziejuje. Tikrai įdomu!

Didysis Gojaus ąžuolas

Prienų rajone, Stakliškių seniūnijoje, Gojaus miške auga išskirtinio amžiaus ir išvaizdos ąžuolas, tituluojamas stambiausiu medžiu Lietuvoje. Jo amžius – apie 400 metų. Kadaise į jį trenkė žaibas, ąžuolas išsišakojo ir turi du kamienus. Jį lengvai rasi į bet kurią išmaniojo telefono programėlę įvedęs lankytino objektyvo pavadinimą arba koordinates: 54.567634, 24.279432.

Iki ąžuolo veda medinis takas, paėjėti reikia visai nedaug, o priėjęs pabandyk jį apkabinti bei nusifotografuoti – tik tuomet suvoksi, koks milžinas auga Lietuvoje!

Mačiūnų piliakalnis ir Prienų vandens malūnas

Mačiūnų piliakalnis (arba tiesiog Prienų piliakalnis) stūkso visai prie pat kelio. Vos išlipęs iš automobilio gali laiptais į viršūnę užbėgti (gera proga pilvą pamažinti, jei reikia :)) ir vaizdais pasigrožėti. Piliakalnis datuojamas I tūkstantmečiu – II tūkstantmečio pradžia. Rasti nesunku, tiesiog įvesk pavadinimą į programėlę arba pasinaudok koordinatėmis: 54.651951, 23.948143.

O visai netoli, kairiajame Nemuno krante pastatytas Prienų vandens malūnas. Šiuo metu jis yra apleistas, kaip ir šalia esanti dvarvietė. Kai malūnas buvo renovuotas, iki 1995 metų čia veikė viešbutis. Dabar pastatytas priestatas, kuriame įsikūręs Nemuno kilpų regioninio parko lankytojų centras. Be to, visai gražūs vaizdai atsiveria į Nemuną! Tad užsukti gali bent vienai nuotraukai.

Škėvonių atodanga ir pažintinis takas

Keliaudamas nepamiršau ir Birštono apylinkių! Seniai norėjau savo akimis pamatyti Nemuno slėnio šlaituose įsitaisiusią Škėvonių atodangą. Tai – unikali vieta, įtraukta ir į vertingiausių Šiaurės vakarų Europos geologinių objektų sąrašą! Jos aukštis siekia net 33 metrus. Pati atodanga geriausiai matoma plaukiant Nemunu, bet nuo jos pačios kokie vaizdai atsiveria… WOW! O šalia ir Škėvonių pažintinis gamtos takas yra, kurio ilgis – 1,6 km. Štai koordinatės: 54.604704, 24.005807.

Lepelionių piliakalnis

Lepelionių kaime, Stakliškių seniūnijoje, o paprasčiau tariant – pakeliui iš Birštono į Vilnių – šalia pat kelio stovi nukirstos piramidės piliakalnis, dar vadinamas „Napoleono kepure“. Jei ant jos užlipsi, pamatysi labai gražią mūsų apylinkių panoramą!“.

makaliauslietuva.lt informacija

Komentarai

komentarai