Prienuose vyks pirmasis duonos ir ugnies festivalis

0
2403

Šiandien, Šv. Agotos dieną negalime nepasidalinti džiugia žinia, kad rugsėjo 19 dieną Prienuose pirmą kartą bus organizuojamas „Duonos ir ugnies festivalis“.

Renginio turinys kvies paneigti mitus, kad duona yra kenksminga sveikatai. Kartu su duonos gamintojais ir vartotojais bandysime atsakyti į klausimus: (ne)valgyti ar (ne)vengti? Festivalis kvies kurti odę apie sveiką duoną, su nostalgija prisimenant Prienus garsinusią ir daugelio pamėgtą „Metų gaminio 2003“ vardą, o po trejų metų tarptautinėje maisto ir gėrimų parodoje „Baf 2006“ ir aukso medalį pelniusią „Marčios“ duoną – tik iš natūralių žaliavų gaminamą produktą. Kepama dideliais kepalais, pagardinta ruginių salyklu ir kmynais „Marčios duona“ beveik 50 metų garsino Prienus. Iškovoti medaliai ir duonos receptas saugomi Prienų krašto muziejuje.

Renginio metu didžiausias dėmesys bus skiriamas kultūros paveldo ir šiandienos aktualijų pristatymui plačiajai visuomenei. Festivalio programoje – seminarai, diskusijos, praktinės kūrybinės dirbtuvės, speciali erdvė šeimoms, pagarba duonos kepėjams ir duonos kepimo tradicijai „artisanal“, duonoje užkoduota šalies ir maisto kultūros istorija, medinių duonos rauginimo indų pristatymas, duonos raugo mainytuvės, koncertinės programos.

Lietuvoje vis daugiau žmonių atranda ir supranta sveikos gyvensenos reikšmę, iškelia duonos ritualo „alchemiją“ iki pat patekimo ant stalo. Seminarai diskusijos ir pristatymai vyks taip, kad būtų aktualūs bei įdomūs tiek profesionalams, tiek lankytojams. Atskirose erdvėse įsikurs „duonos ambasados“ – skirtingų Lietuvos regionų ir tautinių mažumų salelės. Gastronomijos istorija byloja, kad Lietuvoje be lietuviams ir lenkams būdingos ruginės ir kvietinės duonos, buvo žydiškų, totoriškų, karaimų, vokiškų, rusėniškų duonos kepinių. Žodžiu, „su savo duonos kepalėliu visur stalą rasi“.

Po odės duonai – šviesų ir gyvos muzikos platforma Nemuno krantinėje.

Nemuno krantinėje įsikūrusi instaliacijų ir potyrių erdvė kvies prisiminti jau egzotika tampančią Lygės šventę, kai, artėjant tamsiajam paros ir šaltajam metų laikui šilumos ir šviesos šaltinį – Saulę – pakeisdavo ugnis. Vasaros saulė bus išlydima rudeniop, liepsnose „atgis“ šiaudinės skulptūros, vandenį nuspalvins šviesos instaliacijos. Šviesą, tamsą, ugnį, vandenį ir žmones apkabins muzikos garsai.

Festivalio metu vyks Lietuvoje jau šeštą kartą organizuojama akcija „Visa Lietuva šoka“, kiekvieną norintį pašokti įtrauksianti į smagų lietuvių folklorinių šokių sūkurį. Akcijos metu bus kviečiami šokti ne tik patyrę šokėjai, bet ir šokio smagumo dar nepažinę žiūrovai, festivalio dalyviai.

Viliamės, kad sveikos duonos atgimimas yra ne tik trumpalaikės mados bet ir mūsų visų sąmoningo tradicijų tęstinumo siekis. „Duonos ir ugnies festivalis“ Prienuose – apie tai

Asociatyvios foto autorius – jpduretz (iš pixabay.com)

Prienų kultūros ir laisvalaikio centro informacija

Komentarai

komentarai