Prienų rajone virti samanę kelių policininkui atsisakę žmonės nudegė

0
8080

1„Džiugu, kad fabrikėlis vėl veikia“, – tokią neva pareigūno žinutę telefone turi Zita iš Jiezno. Jos anytai Aldonai Valatkevičienei stipriai atsirūgo pažintis su tituluotu kelių patruliu Audriumi Baidoku, kuriam ji tvirtino net kelerius metus daugybę kartų virusi samanę.

„Mes – ne Dievo dovanos, bet ir jis neturi tokio darbo dirbti! Policininkas manimi ilgai naudojosi, o kai tapau nenaudinga, įskundė. Jei jis nori daryti švarą, tegul nuo savęs pradeda!“ – rėžė buvusi audėja A. Valatkevičienė iš Prienų rajono.

Prikūrenta jos namų virtuvė ūžė kaip bičių avilys. Sugužėję Julijanavos kaimo ir Jiezno miesto gyventojai rodė neva pareigūno jiems siųstas žinutes, tikino sulaukę jo grasinimų. Vis eidami į kiemą patraukti dūmo vyrai kalbėjo: „Kiek galima drebėti?“, „Jis kaip karaliukas – ką nori, tą baudžia ar paleidžia“, „Jis kitus vadina pyd…, grasina, kad pagaus, išdulkins, suformins už kyšį“, „Namas, du automobiliai, keturratis, medžiokliniai šautuvai – iš kur tiek turto?“ Vyrai kritikos strėles laidė į netoliese namą pasistačiusį vyriausiąjį kelių patrulį A. Baidoką, kurį 2012 metais apdovanojo tuometis policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis.

Antikorupcinės akcijos „Aš neimu kyšių“ laureatui buvo įteiktas naujas išmanusis telefonas ir 3 tūkstančių litų (869 eurų) vertės čekis kelionei. Ant 37 metų policininko taip pat pykstanti A. Valatkevičienė nuklampojo per šlapdribos ir stipraus vėjo talžomą kiemą prie ūkinio pastato ir parodė, kur virdavo naminę degtinę. 59 metų moteris nesididžiuoja buvusia nelegalia veikla, bet jos ir neneigia. Ji prisiekinėjo, kad samanę iš pradžių gamindavo tik sau. Kai velnio lašų neva ėmė prašyti A. Baidokas, fabrikėlį užkurdavo dažniau. Julijanavos gyventoja tvirtino, kad pareigūnas pirkdavo po 20, 40, 50 litrų. A. Valatkevičienė gal apie penkerius metus jam virė samagoną, kol nutarė liautis. Tada į jos sodybą atvyko pareigūnai ir rado naminės degtinės. Teismas A. Valatkevičienei skyrė 376 eurų baudą. „Jau sumokėjau“, – grąžydama rankas patikino moteris.

Atlėkdavo su švyturėliais Iš Kauno į paveldėtą sodybą su šeima atsikrausčiusiai A. Valatkevičienei skaudu, kad ją išdavė žmogus, kurį namuose priglausdavo kaip sūnų. „Audrius čia baliavodavo. Girtą išblaivindavome, neleisdavome mašina važiuoti. Kartais jis su įjungtais švyturėliais atlėkdavo papietauti“, – apie draugystę su A. Baidoku dėstė pašnekovė.

Ją su kelių policininku supažindino sūnus Saulius Valatkevičius, kuriam A. Baidokas įteikė vizitinę kortelę ir kitoje pusėje užrašė „broliui Sauliui“. Dabar pareigūnas prašo ją grąžinti. „Prieš kokius penkerius metus sūnus paklausė manęs, ar Audrius gali čia atvažiuoti su 2meiluže. Jis norėjo prieglobsčio. Kur jis dėsis su ja?“ – pažintį puikiai pamena Julijanavos gyventoja.

Toje pačioje sodyboje gyvenanti jos marti Zita patvirtino, kad policininkas dažnai svečiuodavosi: „Jis turi merginą, bet neturėjo kur apsistoti. Mes turime pirtį, jie ten nakvodavo.“ Draugystę su A. Baidoku Zitai primena telefone išsaugotos žinutės: „Labu, Zituk, kaip gyvenat? Neužšalot? Kai turės, tai man 15 reik…“, „Laba, mačiau, namie tupit. Da neverdat?“ Zitai pareigūnas esą pažerdavo receptų, kuo pagardinti samagoną – apelsinais su kavos pupelėmis arba vaisine arbata, nuo kurios gėrimas nusidažo kraujo spalva. O nuo ąžuolo žievės ir medaus naminė degtinė turėtų įgauti brendžio aromatą. Virdavo beveik kas mėnesį A. Valatkevičienė samanę pildavo į plastikinę tarą, dažnai – po penkis litrus. Už tokį kiekį A. Baidokas galimai mokėdavo po 14 eurų. Užsakoma neva būdavo beveik kas mėnesį.

Moteris gamindavo samagoną iš kvietrugių: „Kartais jų maišiuką ir Audrius atveždavo. Sakydavo, jei tiks, tada pirksime.“ A. Valatkevičienė užraugdavo miltus, mieles, kaitindavo, distiliuodavo, filtruodavo: „Tai sunkus darbas.“ Šiemet pavasarį ji neva atsisakė A. Baidokui virti degtinę – meluodavo, kad neturi malkų. Jos marčiai Zitai atskriejo žinutė, kad siųstų vyrus į mišką. „Jis lindo, sakė „gal kaip nors“. Jis mus terorizavo, prašė padaryti bent 10 litrų. Vėl viską susistačiau. Užraugiau, kaminas ėmė rūkti. A. Baidokas pravažiavo pro sodybą, po to parašė žinutę Zitai: „Džiugu, kad fabrikėlis vėl dirba.“ Kai į mūsų kiemą netrukus atvažiavo pareigūnai, paskambinau A. Baidokui padėkoti. Jis atsakė, kad nėra už ką“, – atsiduso A. Valatkevičienė. Paklausta, kodėl tarp jos ir policijos pareigūno perbėgo juoda katė, moteris susimąstė: „Turbūt jam nepatiko, kad mano sūnus pasijuokė iš dvilypio gyvenimo. Jis pradėjo nuo mūsų tolti ir keršyti.“ Užkliuvo ir surūdiję šoviniai Motinos žodžius patvirtino 37 metų S. Valatkevičius: „Jis nusistebėjo, kaip su manimi tokiu apžėlusiu žmona gyvena. Aš – ne stebuklas, tačiau jam atkirtau: o kaip jis spėja suktis tarp žmonos ir draugės? Jam nepatiko.“

Vyrui taip pat skaudu, kad jį ir motiną įskundė ilgametis draugas policininkas, kuriam ir židinį mūrijo, ir medžioklėje padėdavo. A. Baidokas neva žinojo, kad Saulius su giminaičiu buvo radę dar Antrojo pasaulinio karo laikų vokiškų šovinių, granatą. Per kratą šis surūdijęs lobis taip pat buvo konfiskuotas. „A. Baidokas pas mus baliavodamas šovinius vartė rankoje, net kelerius metus apie juos žinojo. Jie surūdiję, trupa, jais nepašaudysi“, – aiškino S. Valatkevičius. Vyras prasitarė: kelių patrulis nėra pavyzdingas medžiotojas. Kartą kažkas nušovė du kaimynės šunis. Dieną prieš tai jam neva A. Baidokas, sėdėjęs medžiotojų bokštelyje, atsiuntė žinutę: „Užkniso šunys.“ Nepageidaujamas medžiotojų „Jis bandė brakonieriauti – liudininkai pas jį mašinoje matė stirnas. Aš viską papasakojau per medžiotojų susirinkimą. Be to, jis po medžioklės plotus važinėdavo tarnybine mašina“, – galimas pareigūno nuodėmes vardijo žemės ūkio bendrovės „Nemunas“ direktorius Algimantas Šidlauskas.

Per Jiezno medžiotojų susirinkimą jame dalyvavę 19 vyrų nusprendė pašalinti A. Baidoką iš būrelio. Kelių patrulis per teismus sugrįžo, mat pagal būrelio įstatus balsuoti turėjo du trečdaliai visų narių, tad trijų balsų trūko. Po to dėl A. Šidlausko vadovaujamos bendrovės pasipylė skundai – atvyko mokesčių ir gamtosaugos inspektoriai, tikrintojai iš Nacionalinės mokėjimo agentūros. „Per šiuos metus nervų daug pagadino, nors rado smulkmeną – sveikindami bendrovės darbuotoją padovanojome jam šimtą eurų ir nuo šios sumos nesumokėjome mokesčių. O kiek skunduose buvo prirašyta! Kartą paskundė, kad traktorius ant kelio prikratė mėšlo. Sulėkė tarnybos, visi ieškojo mėšlo. Kiek pareigūnai laiko sugaišo!

Blogiausia, kai jaunas žmogus gauna valdžią ir tampa nevaldomas, jaučiasi nebaudžiamas“, – kalbėjo A. Šidlauskas. Pagrasino įskųsti FNTT „A. Valatkevičienė parašė vidaus reikalų ministrui, kad ji kelerius metus gamino samanę policininkui A. Baidokui. Praėjo keli mėnesiai, o atsakymo vis nėra. Kalbama, kad A. Baidokas aiškino daręs operatyvinį tyrimą. Kaip jis galėjo būti agentas, jei pats vežė grūdus samagonui?! Per penkerius metus oho kokį tyrimą galima padaryti!“ – prabilo statybų įmonei vadovaujantis Sigitas Bertlingis iš Birštono.

Verslininkui pritarė S. Valatkevičius, parodęs neva policininko žinutę: „Ar bėgo iš Vidmos 3grūdų?“ Jiems antrino žemės ūkio bendrovės vadovas A. Šidlauskas: „Jei A.Baidokas tiek metų tyrė fabrikėlį ir pirko po 20, 50 litrų, jis turėjo samagoną kaskart pristatyti į policijos komisariatą. Ar tai užregistruota?“ S. Bertlingio ir policininko keliai susikirto, kai pastarasis prie Jiezno statėsi namą. „Statybines medžiagas aš perku dideliais kiekiais, tad gaunu pigiau. A. Baidokas paprašė nupirkti stogo dangą, atidaviau jam ir sąskaitą faktūrą. Po kiek laiko jis panoro, kad persirašyčiau sąskaitą ant įmonės ir jam sugrąžinčiau PVM (pridėtinės vertės mokestį). Atkirtau, kad tuo neužsiimu. Tada A. Baidokas pagrasino, kad mane perduos FNTT (Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai). Tai girdėjo kitas policijos pareigūnas. Gal mane jau seka, gal jūs – iš FNTT?“ – dairėsi S. Bertlingis.

Patikintas, kad kalbasi su „Lietuvos rytu“, verslininkas pažėrė detalių iš pažįstamo policininko gyvenimo – neva tas nuosava mašina važinėja be techninės apžiūros ir draudimo dokumentų. Apie tai S. Bertlingis net skundą vidaus reikalų ministrui Tomui Žilinskui suraitė. Tuomet paskambino pareigūnai iš Imuniteto tarnybos ir paprašė jiems pranešti, kai A. Baidokas važiuos. „Pamatęs, kad A. Baidokas atvažiavo nušauto šerno, paskambinau Imuniteto tarnybai. Jie pasakė, kad kol atvyks, A. Baidokas jau bus pastatęs mašiną. Viskas tuo ir baigėsi. Aš juk ne policininkas, kaip jį sustabdysiu? Kodėl policija jo neliečia? Vienas Seimo narys man paaiškino, kad varnas varnui akies nekerta“, – kalbėjo S. Bertlingis.

Pareigūnas įžvelgia kerštą Naujai pastatyto namo netoli Jiezno duris pravėrė daili mergina. Ji patikino, kad A. Baidokas bus tik po savaitės. Paklausta, ar šeimininkas atostogauja, mergina tik papurtė galvą: „Negaliu sakyti.“ „Lietuvos ryto“ žiniomis, kelių policininkas nuo rugsėjo 21 dienos turi nedarbingumo pažymėjimą. Žurnalistei pasisekė pakalbinti A. Baidoką telefonu – vyras tikino esantis ligoninėje. Pareigūnas tvirtino, kad nėra net matęs A. Valatkevičienės samanės aparato. „Man keršija dėl mano darbo. Buvo vidaus tyrimas, viskas nuodugniai ištirta. Yra įrodyta, kad mane apšmeižė. Aš su tokiais žmonėmis, kurie vykdo nusikaltimą, nebendrauju“, – paaiškino A. Baidokas.

Anksčiau jis dirbo Prienų komisariate, vėliau buvo perkeltas į Alytaus. Šaltinis policijoje teigė, kad Prienuose jis pykosi su kolegomis, dėl jų rašė skundus: „Kur jis yra, ten ir kariauja.“ Gal kelių patruliui keršijama už principingumą, juk jis buvo apdovanotas kaip daugiausia kyšių atsisakęs pareigūnas? „Įforminti daug asmenų, kurie neva pasiūlo kyšį, yra paprasta. Sustabdai įkaušusį dieduką arba bobutę ir įformini“, – paaiškino A. Baidoko kolega policijoje.

Patrulio elgesį svarstė etikos komisija Kristina Janulevičienė Alytaus apskrities policijos komisariato vyriausioji specialistė „Dėl Jiezno seniūnijoje rasto samagono aparato šių metų kovo mėnesį ikiteisminį tyrimą pradėjo Prienų rajono policijos komisariato pareigūnai. Byla buvo perduota į teismą. Nelegaliai laikytas aparatas turi būti sunaikintas įsiteisėjus teismo nuosprendžiui. Dėl pareigūno A. Baidoko veiksmų buvo atliktas tarnybinis patikrinimas, su išvada jis buvo supažindintas. Patikrinimo išvadoje buvo numatyta, kad jo elgesys turi būti svarstomas etikos komisijoje. Pareigūnas paties prašymu buvo laikinai perkeltas į areštinės poskyrį, po to vėl grąžintas į ankstesnes pareigas.“

lrytas.lt informacija

Komentarai

komentarai