Lietuvoje – tymų protrūkis

0
1053

1Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, iki šių metų liepos 27 d. Lietuvoje registruoti 44 tymų atvejai, iš jų 11 vaikų (nuo 3 savaičių amžiaus iki 5 metų) ir 33 suaugusių asmenų (nuo 20 iki 56 m.) tarpe. Pernai per tą patį laikotarpį registruota 11 tymų atvejų, didžioji dalis suaugusių asmenų tarpe. 2015 m. tymų protrūkiai registruoti daugelyje Europos bei pasaulio šalių.

Lietuvoje daugiausia atvejų registruota Kauno apskrityje. Susirgimai taip pat registruoti Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių ir Utenos apskrityse. Dauguma susirgusiųjų – suaugę asmenys, kurie buvo neskiepyti arba skiepyti tik viena vakcinos doze. Susirgę vaikai buvo neskiepyti dėl įvairių kontraindikacijų, tėvų atsisakymo skiepyti, keli – per jauni skiepyti. Dauguma vaikų užsikrėtė nuo sergančiųjų suaugusiųjų asmenų.

ULAC specialistai primena, kad jei nežinote savo skiepijimo būklės, arba esate skiepyti tik karta kreipkitės į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepykite. Nepamirškite paskiepyti savo vaikų, dvejomis kombinuotos tymų, raudonukės, epideminio parotito vakcinos dozėmis.

Tyrimais įrodyta, kad ilgalaikis imunitetas susidaro po dviejų vakcinos dozių.

Vienintelė apsaugos priemonė – skiepai
 
Tymais užsikrečiama:
Aerogeniniu (aerozoliniu ir oro lašeliniu) keliu.
Per kvėpavimo takų sekretais suterštas rankas ir aplinkos daiktus.

Pirmieji tymų požymiai: karščiavimas, sloga, kosulys, akių junginės uždegimas, Kopliko dėmelės, makulopapulinis bėrimas (prasideda veido srityje, po to išplinta po visą kūną).

Kaip elgtis susirgus ar įtarus, kad susirgote tymais:
kuo skubiau kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą;
suteikti informaciją gydytojui apie buvusias keliones į užsienio šalis ar po Lietuvą praėjusių dviejų – trijų savaičių laikotarpyje;
vengti kontakto su kitais žmonėmis.

Tymai pavojingi, nes gali sukelti komplikacijas: pneumoniją, vidurinės ausies uždegimą, viduriavimą, encefalitą, mirtį.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija

Komentarai

komentarai