Kviečia pažinti Nemuną ir jo pakrančių įdomybes

0
1575

1Prienų rajono vietos veiklos grupė, kartu su partneriais – Kauno rajono VVG ir Prienų rajono bendruomenių asociacija – įgyvendindama projektą „Nemuno senvagės turistinės – kultūrinės zonos plėtra“ (pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007 – 2013 m. programos priemonę „Teritorinis ir tarptautinis bendradarbiavimas“), sudarė ir išbandė du turistinius maršrutus Nemunu, parengė jų kartoschemas, parinko ir savanoriškų talkų metu sutvarkė bei aktyviam poilsiui pritaikė šešias viešąsias erdves prie vandens, esančias Balbieriškio, Jiezno ir Ašmintos seniūnijose.

Sukūrė sąlygas vandens turizmui ir poilsiui

Projekto vertė – 59349,05 euro. Prienų rajono VVG prie jo įgyvendinimo prisidėjo savanoriško darbo talkomis, vaduodami Nemuno pakrantes iš krūmų ir piktžolių sąžalynų prie Pelekonių ir Norkūnų piliakalnių, Bagrėno kalno, Giraitiškių, Balbieriškio. Buvo surengta 12 talkų, jose dalyvavo 340 žmonių. Projekto lėšomis buvo įsigyta reikiamų įrengimų ir šešiose sutvarkytose erdvėse pastatyti lauko baldai, dviračių stovai, šiukšliadėžės, gausiau lankomose aikštelėse prie Peršėkės ir Nemuno santakos, Giraitiškių poilsiavietėje, paukščių stebėjimo aikštelėje ties Bagrėno kalnu įrengti treniruokliai, vaikų žaidimų įrenginiai.

Projekto vykdytojai siekia išpopuliarinti šias poilsio aikšteles ne tik tarp vietos gyventojų, bet ir tarp vandens turistų, kurie, naudodamiesi išleistomis kartoschemomis, pamėgtų keliauti po Prienų rajoną ir Nemunu. O įveikę tam tikras sudarytų maršrutų atkarpas, rastų kur išlipti į krantą ir pailsėti, susipažinti su apylinkių įdomybėmis.

Parengė ir išbandė du pažintinius maršrutus

Dar pernai rudenį Prienų rajono VVG kvietimu rajono bendruomenių atstovai ištyrė ilgąjį 50 km – kultūrinio turizmo maršrutą Birštonas – Darsūniškis – Kruonio HAE – Rumšiškės – Samylai, vedantį per Prienų, Birštono, Kaišiadorių ir Kauno rajonų savivaldybes. Leidęsi į vienos dienos plaukimą birštoniečio upeivio Vlado Raišio laiveliu „Auris“, projekto vykdytojai ir savanoriai iškylos metu apsilankė Kauno marių regioniniame parke, Samylų įlankoje vykusioje užlietų kaimų gyventojų šventėje ir bendravo su projekto partneriais iš Kauno rajono vietos veiklos grupės.
Šią gegužę, pristatant visuomenei projekto rezultatus, surengti trys plaukimai Nemunu, kurių metu projekto koordinatoriai, partneriai, bendruomenių ir seniūnijų atstovai išbandė antrąjį 34 km ilgio kraštovaizdžio pažinimo maršrutą. Keliauta iš Birštono, kuriame įrengta artimiausia, patogi keleivių įlaipinimui prieplauka, ir iš vietos verslininkų galima išsinuomoti dengtą laivelį įvairios trukmėms išvykoms.

Pagal tai, kiek laiko planuoja būti gamtoje, ką tikisi pamatyti, vandens turistai gali pasirinkti vieno ar kito maršruto norimo ilgio atkarpą. Ištrūkusiems pasižvalgyti į paupius trumpam, rekomenduojama iš Birštono plaukti pasroviui iki Pelekonių piliakalnio, dešiniajame krante apžiūrint prie Nemuno ir Verknės santakos stūksančią 6 metrų aukščio konglomerato uolą, vadinamą „Ožkų pečiumi“, kairėje – Druskų (Alksniakiemio) miško Atminties tako skulptūras, stebint iš meldynų pakylančius pilkuosius ir baltuosius garnius. Išlipus į krantą ties Pelekonių I piliakalniu, galima pailsėti Prienų rajono VVG, Jiezno seniūnijos ir vietos bendruomenės jėgomis įrengtoje aikštelėje.

Ketinantiems iš Birštono plaukti Prienų kryptimi, prireiks maždaug pusantros valandos, kad įveiktų 11 km atstumą prieš srovę iki Bagrėno kalno, kur įrengta paukščių stebėjimo ir poilsio aikštelė, treniruokliai ir vaikų žaidimų įrenginiai.

Šis maršrutas pakankamai vaizdingas, kairėje keliautojams prieš akis praplaukia kurorto panorama, Žvėrinčiaus miškas, Nemuno salos, susidariusios 4 km ruože. Jose gausiai gyvena, peri, nutupia pailsėti migruojantys paukščiai, todėl ši vieta labai patraukli gamtos fotografams ir paukščių tyrinėtojams. Daugiausia čia sutinkama rudagalvių kirų, mažųjų ir upinių žuvėdrų, svečiuojasi gulbės ir baltieji garniai, tilvikai. Jų triukšmingą gyvenimą patogu stebėti ir nuo vandens, ir nuo Bagrėno stebėjimo aikštelės. Joje įrengti iliustruoti stendai pasakoja apie šioje Nemuno kilpų regioninio parko dalyje sutinkamus paukščius.

Tiesa, norintiems išlipti ties Bagrėnu ir pasimankštinti treniruoklių aikštelėje, prireiks pagalbos krante, kad žemę pasiektų nesušlapę kojų. Daugėjant keliaujančių vandeniu, šioje vietoje labai praverstų nedidelė pontoninė prieplauka.

Kelionei paskyrus visą dieną, maršrutą nuo Prienų miesto galima pratęsti iki Giraitiškių poilsiavietės, kurioje Prienų rajono VVG lėšomis pastatyti treniruokliai, arba iki pat Balbieriškio. Ten už įspūdingo Nemuno vingio, gražiausiai matomo nuo apžvalgos aikštelės, dešiniajame upės krante įrengta poilsio aikštelė su lauko baldais, treniruokliais ir vaikų žaidimų įrenginiais. Dar vieną poilsio aikštelę galima rasti paplaukus tolėliau – prie Norkūnų piliakalnio, kurio viršuje, spėjama, būta medinės pilies, o papėdėje – senovės gyvenvietės. Įdomiausias radinys, rastas joje, daugiau nei 1000 metų dalgis – seniausias Sūduvoje.

Kartu su partneriais įvertino projekto rezultatus

Gegužės 26 dieną Prienų rajono VVG administracija surengė išvyką vandeniu iš Birštono į Balbieriškį kapitono Aurimo profesionaliai vairuojamu laivu „Justina“. Į ją aptarti sėkmingai įgyvendintus teritorinio bendradarbiavimo projektus, pasidalinti naujomis idėjomis pakvietė savo partnerius iš Kauno, Elektrėnų rajonų, Trakų krašto VVG, Prienų bendruomenių asociacijos, atstovus iš programos LEADER ir žemdirbių mokymo metodikos centro, Alytaus profesinio rengimo centro, Balbieriškio seniūnijos.

Šis 6 – 7 valandas trunkantis pasiplaukiojimas Nemuno kilpomis skirtas tikriems gamtos mylėtojams, kurie nori akis pailsinti į raibuliuojančias upės bangeles, visų atspalvių žaluma apsipylusias pakrantes. Peizažą kartkartėmis paįvairina mažų upelių intakai, etnografinės ir jau rekonstruotos panemunės sodybos, Prienų šilo kaimeliai, aukštos Škėvonių ir Kernuvių atodangos. Kairiajame upės krante pro žiūronus galima stebėti medžiuose lizdus susisukusius pilkuosius garnius, kurių kaimynystėje prieš kelerius metus įsikūrė nedraugiški kormoranai.

Kaimyninių savivaldybių vietos veiklos grupės atstovai gerai įvertino Prienų rajono vietos veiklos grupės iniciatyvą atgaivinti turizmą didžiausia ir viena iš gražiausių Lietuvos upių – Nemunu, pasižadėjo išreklamuoti parengtus maršrutus. Jų nuomone, prie Nemuno gyvenančios savivaldybės privalo išnaudoti šį pranašumą ne tik reklaminiais tikslais, bet ir skatinant panemunių gyventojų verslumą. Teikdami turistams apgyvendinimo, maitinimo ir kitas paslaugas, kurdami edukacines ir pramogines programas, jie sau ir šeimos nariams užtikrintų papildomas pajamas.
Kaip pastebėjo Prienų rajono VVG projekto vadovė Virginija Žliobienė, šiandien galima pasidžiaugti jau apčiuopiamais Vietos veiklos grupių ir bendruomenių rezultatais, tai, kas pradžioje atrodė „iš fantastikos srities“, tapo realybe, apjungė žmones savanoriškam darbui, padėjo pagrindą naujoms veikloms.

Prienų rajono vietos veiklos grupės administracija ir valdybos nariai viliasi, kad sudaryti maršrutai Nemunu pasitarnaus, didinant rajono patrauklumą keliautojams, o įrengtos poilsio aikštelės bus tvarkomos vietos seniūnijų ir bendruomenių pastangomis. Siekiant pritraukti daugiau turistų ir iš to gauti naudos, būtina skirti didesnį dėmesį viešosios vandens turizmo infrastruktūros – prieplaukų, kempingų, pažintinių takų prie vandens, inventoriaus nuomos punktų, įvairių paslaugų įmonių – sukūrimui.

Suaktyvinti judėjimą Nemunu siekia ir Kauno rajono vietos veiklos grupė, parengusi lankstinukus „Panemunių kultūrinio turizmo maršrutai“. Šie maršrutai pradės veikti nuo birželio. Mėgėjai keliauti kviečiami įsigyti vieną iš trijų maršruto paketų „Pažink pilis ir dvarus“, „Pramogauk Panemuniuose“ ir „Paragauk Panemuniuose“ bei paremti vietos amatininkus, bendruomenes, muziejus, paslaugų teikėjus, jų bendradarbiavimą ir vietos produkcijos gamybą.

Dalė Lazauskienė

Komentarai

komentarai