Literatūrinė popietė Vinco Mykolaičio Putino tėviškėje

0
1208

DSC06084 Vincas Mykolaitis – Putinas mąsliai žvelgia į mus sušalusius iš portreto savo tėviškėje, Pilotiškių kaime.

Visada smagu tradiciškai sugrįžti tą žvarbų sausio rytą, pažymėtą Trijų karalių švente, ir paminėti poeto gimtadienį, šiemet jau 123-ąjį. Pats Putinas apie savo ypatingą gimimo dieną rašė:

„Legenda sako,
Jogei trys karaliai praėjo netoliese
Nuo mano vargano lopšelio,
Galbūt, kad jųjų dovanų
Tą žvarbų sausio rytą
Ir man keli krislai nukrito“.

Ir tikrai Trys karaliai tąkart tuščiai nepraėjo pro Mykolaičių namus. Jie mažąjį Vincuką apdovanojo ypatingomis dovanomis,  padėjusiomis jam tapti dieviškosios šviesos nešėju – kunigu ir poetu. Todėl Vincas Mykolaitis – Putinas pelnytai tituluojamas žmogaus sielos viršūnių ir gelmių poezijos karaliumi.

Iš tiesų, visi literatūrinės popietės „Trijų karalių dovanos“ dalyviai teigė, kad skaitant poeto kūrybą jo tėviškėje jaučiama ypatinga dvasia, įprasminanti paties kūrėjo žodžius –  ,,yra nematoma jungtis tarp mūs visų širdžių…“. Šią nuotaiką padėjo sustiprinti ir Trijų karalių šventės reikšmės prisiminimas, dalinimasis karalių dovanomis, simbolizuojančiomis tikėjimą, išmintį, gerus darbus.

Šaltoje muziejaus seklyčioje dar prasmingiau suskambo „Marginio“ ansamblio dainininkių dainuojami Putino DSC06087posmai, kadaise parašyti brangiausiam žmogui, mamai, išleidusiai į ,,didelį ir aukštą kelią“ – gyvenimą. Poeto kūryba aktuali bei mėgstama ir šiuolaikinio jaunimo būryje. Kaip sakė Naujosios Ūtos seniūnas A. Aliukevičius „turbūt būtų sunku rasti žmogų, kuris neskaitė romano „Altorių šešėly“. Todėl reikia didžiuotis ir ypatingai mums, V. Mykolaičio – Putino kraštiečiams, puoselėti jo atminimą“. Visi neabejotinai su tuo sutinka, o ypač dabar sodybą prižiūrintys ir joje gyvenantys Putino giminaičiai, Gintas ir Julija Mykolaičiai, kurių atžalos taip pat neabejingos rašytojo kūrybai.

Šeimininkai  kiekvieną atvykstantį svetingai sutinka, pavaišina. O mums, matyt, pasisekė ypatingai – sužvarbusiems, tačiau laimingiems labai patiko Mykolaičių keptas plokštainis, čiobrelių, surinktų ant autoriaus mėgtojo Aušrakalnio, arbata…

Trijų karalių, Vinco Mykolaičio – Putino gimimo dieną, palikome tą dieviškosios žvaigždės šviesą, savo širdžių šilumą, kad būtų nuolat prisimenama rašytojo įžiebta kūrybinė ugnis, kuri kasmet trauktų artyn prie savęs vis didesnį kūrėjų ir poezijos mylėtojų ratą. Juk ir pats poetas rašė:

„Po kasdienybės pelenais
Karšta rusena žarija
Kiekvieno mūsų širdyje.
Tegul ji skaidriai įsižiebs
Draugystės šildančiais jausmais
Palaimos šviesią valandą
Ir juodu nesėkmės metu –
Ir tamsią naktį,
Ir šviesią dieną –
Būties akimirką
Kiekvieną“.

Tautvydas Vencius

Komentarai

komentarai