Kaip atsakingai rūšiuoti atliekas

0
1884

Alytaus regiono, taip pat ir Prienų rajono savivaldybės gyventojai yra geriausiai rūšiuojantys Lietuvoje. Atsakingiausiai tai daro individualių namų gyventojai, tačiau problema išlieka atliekų rūšiavimas prie daugiabučių namų. Klaidingai rūšiuojamos atliekos užteršia kitas, o nerūšiavimas – „augina“ sąvartynus. Vis tik, kaip reikia tinkamai rūšiuoti? 

Kur mesti panaudotus popierinius rankšluosčius, nosines ir servetėles?

Į mišrių atliekų konteinerį. Popieriniai rankšluosčiai, nosinės ir servetėlės yra neperdirbamos atliekos.

Kur dėti tekstilės atliekas?

Netinkamas naudoti tekstilės atliekas reikia mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius ar priduoti į atliekų surinkimo aikšteles. Kol kas tekstilės atliekos atskirai nėra surenkamos. Kokybiškus, tinkamus naudoti drabužius, patalynę ir kitas tekstilės atliekas reiktų atiduoti labdaros organizacijoms, padovanoti, mainyti į kitus daiktus.

Kur dėti pasenusius bei nereikalingus vaistus, vaistinius preparatus?

Visus nereikalingus, naudoti netinkamus medikamentus reikia nešti į vaistinę. Vaistinės privalo iš gyventojų nemokamai priimti naikintinus vaistinius preparatus. Veterinarijos vaistinės privalo iš gyventojų nemokamai priimti naikintinus veterinarinius vaistus.

Į kurį konteinerį reikia mesti panaudotas sauskelnes?

Jų vieta – mišrių atliekų konteineryje. Neretai pasitaiko, kad sauskelnės išmetamos į pakuočių atliekų konteinerį. Tačiau jos nėra nei pakuotės, nei tinkamos perdirbimui, todėl jas būtina mesti į mišrių atliekų konteinerį.

Į kurį konteinerį reikia mesti blizgius saldainių popierėlius?

Į plastiko atliekų konteinerį. Šie popierėliai – kombinuota pakuotė, bet ne popieriaus atlieka.

Kur mesti mišrią – iš plastiko ir popieriaus sudarytą – pakuotę?

Tokią pakuotę reikia mesti į plastiko atliekų konteinerius. Bet reikia žinoti, kad tokia pakuotė yra sunkiai perdirbama, todėl visuomet geriausia rinktis iš vienos medžiagos pagamintas pakuotes.

Ar plastikiniai prekybos centrų maišeliai yra perdirbami?

Šie maišeliai yra neperdirbami. Perdirbimui netinka ir suyrantys plastikiniai maišeliai. Bet juos būtina rūšiuoti, nes švarūs plastikiniai maišeliai kartu su kitomis perdirbimui netinkamomis pakuotėmis yra deginami ir panaudojami energijos gamybai. Einant į parduotuves geriausia turėti daugkartinio naudojimo maišelius pirkiniams.

Kokios pakuotės geriausiai tinka perdirbimui?

Geriausiai perdirbimui tinka visų rūšių stiklas.

Ar vienkartines plastiko pakuotes, pvz. butelius nuo mineralinio vandens, galima naudoti pakartotinai?

Visos pakuotės turi būti naudojamos pagal paskirtį – vienkartinių pakuočių negalima naudoti pakartotinai. Į ištuštintą plastikinį butelį pilti vandens, pieno ar kitų produktų. Nustatyta, kad pakartotinai naudojamos pakuotės pradeda irti ir gali išskirti kenksmingas medžiagas. Panaudotas plastiko pakuotes reikia atiduoti perdirbti, tas į ištuštintus butelius pilti vandenį, pieną ar kitus skysčius nepatartina.

Ar visos popieriaus pakuotės tinka perdirbimui?

Perdirbimui tinka daugelis popieriaus pakuočių, jeigu jos sausos ir švarios: kartoninės dėžutės, laikraščiai, žurnalai, biuruose ir pakavimui naudojamas popierius. Riebalais ar kitomis medžiagomis stipriai užterštos dėžutės nuo picų ar kitų produktų perdirbimui netinka. Neperdirbami ir vienkartiniai rankšluosčiai, nosinės, servetėlės.

Kodėl man nemoka už pakuočių atliekų rūšiavimą?

Už pakuočių atliekų tvarkymą moka gamintojai importuotojai, kurie pakuotes išleidžia į rinką, o jei pakuotės neišrūšiuojamos, už tolesnį jų sutvarkymą tenka mokėti visiems gyventojams.

Kaip rūšiuoti kapinių atliekas?

Apie 90 proc. kapinių atliekų sudaro žaliosios atliekos, kurioms rinkti prie visų kapinių yra pastatyti atskiri konteineriai arba įrengtos atskiros aikštelės. Tačiau kartu su žaliosiomis atliekomis joms skirtuose konteineriuose ar aikštelėse atsiduria ir stikliniai bei plastikiniai žvakių indeliai, ir metaliniai jų dangteliai, ir nudžiuvusių gėlių krepšelių ar vainikų karkasai. Atskira problema – dirbtinės, plastikinės gėlės ir vainikai, kuriuos daugelyje Europos valstybių paprasčiausia draudžiama nešti ant kapų. Statyti atskirus rūšiavimo konteinerius prie daugelio kapinių yra neracionalu. Jie pastatomi tik prie didžiųjų kapinių, iš kurių spalio pabaigoje-lapkričio pradžioje atliekos vežamos kone kiekvieną dieną.

Daug paprastesnis kelias – nuo kapų nurinktus žvakių indelius bei jų dangtelius kiekvienam parsinešti ir išmesti į prie namų stovinčius stiklo, plastiko ar metalo atliekų konteinerius. Taip būtų gerokai palengvintas atliekų tvarkytojų darbas. Mat iš kapinių surinktos atliekos pirmiausia vežamos į atliekų tvarkytojų įmones, čia išrūšiuojamos ir tik tuomet gabenamos į kompostavimo aikšteles, perdirbimo įmones ar sąvartyną. Kapinių atliekų tvarkymas nebėra įskaičiuotas į vietinės rinkliavos mokestį – už jas mokama savivaldybių biudžeto lėšomis.

Maisto atliekos
 

Esu gavęs maisto atliekų konteinerį. Ar privalau jį naudoti?

Taip, privalote. Išmetus maisto, virtuvės ar žaliąsias atliekas į kitus konteinerius jie nebus ištuštinami. Tad netinkamas atliekas iš jų reikės išimti ir perdėti į maisto atliekų konteinerį.

Ar už atskirai surenkamas maisto atliekas reikės papildomai mokėti?

Ne, jokių papildomų mokesčių neatsiras ir rinkliavos dydis dėl to nesikeis.

Aš viską suvalgau ir jokių maisto atliekų neturiu. Tai kam man tas konteineris?

Maisto atliekos – tai ne tik tai, kas nesuvalgyta. Į maisto atliekų konteinerius reikia mesti ir vaisių bei daržovių likučius, pavyzdžiui, bulvių lupenas, bananų, apelsinų žieves, taip pat arbatos tirščius bei pakelius, kavos tirščius ir jų filtrus, riebalais ir kitais maisto produktais suteptą popierių, išskyrus pakuotes, kambarinius augalus ir jų dalis, sodo ir daržo atliekas, piktžoles. O tokių atliekų tikrai susidaro kiekvienuose namuose.

Ar dažnai bus surenkamos maisto atliekos?

Šaltuoju metų laiku vieną, šiltuoju – du kartus per mėnesį pagal sudarytą grafiką.

Man neramu, kad atskirai renkant maisto atliekas nuo jų pradės sklisti blogas kvapas.

Blogiausią kvapą skleidžia neišrūšiuotos atliekos. Atskirai surinktos maisto atliekos tikrai nedvoks labiau nei išmestos kartu su kitomis atliekomis. Kartu su konteineriu jūs gavote virtuvėje naudojamą kibirėlį, kurio konstrukcija užtikrina maksimalią ventiliaciją ir apsaugo nuo nemalonių kvapų sklidimo.

Ar galima maisto atliekas į konteinerį mesti su plastikiniu maišeliu?

Tą daryti galima. Tačiau be plastikinių maišelių surinktos maisto atliekos paprasčiau tvarkomos, greičiau suyra, skleidžia daug silpnesnį kvapą nei išmestos maišeliuose. Tad nereikėtų baimintis į maisto atliekų kibirėlius bei konteinerius mesti atliekas be maišelių – šie konteineriai yra tam specialiai pritaikyti, jų apačioje palikta vietos susidariusiam skysčiui kauptis.

Kodėl maisto atliekų konteineriai dalijami tik miestų gyventojams?

Atskirai surinkti maisto atliekas yra brangu, todėl tai daroma tose vietose, kur nedideliu atstumu yra didesnė gyventojų koncentracija. Daugelis kaimiškų vietovių gyventojų turi sąlygas biologiškai suyrančias atliekas kompostuoti savo namų ūkiuose ir tą daro.

Rūšiuokime atliekas! Būkime atsakingi už savo aplinkos švarą!

Parengta pagal Alytaus regioninio atliekų tvarkymo centro informaciją

Komentarai

komentarai