Informacija apie didelių gabaritų ir kitas atliekų surinkimo aikšteles

0
1770

1Kada paskutinį kartą buvai atliekų surinkimo aikštelėje?

Vasarą tokį klausimą galima užduoti kiekvienam. Pagal išgirstą atsakymą galima suprasti, kaip žmogus tvarko savo atliekas: veža, kur priklauso ar numeta, kur pakliuvo, pridarydamas nemalonumų sau ir papildomų išlaidų aplinkiniams.

Didelių gabaritų ir kitų atliekų surinkimo aikštelėse  surenkamos atliekos, kurių negalima mesti į jokius konteinerius: stambiosios, pavojingos ir žaliosios.  Už tokių atliekų išmetimą į prie namų esančius konteinerius gresia baudos.

Šiuos konteinerius nuolat tikrina Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro Kontrolės padalinio specialistai.  Dažniausias pažeidimas, kurį jie aptinka prie individualių namų – gyventojų į mišrioms komunalinėms atliekoms skirtus konteinerius sumestos  žaliosios atliekos. Dėl to žmonės įspėjami, jų konteineriai netuštinami. Viskas būtų gerokai paprasčiau, jei gyventojai tokias atliekas kompostuotų patys ar nuvežtų jas į atliekų surinkimo aikšteles.

Daugiabučių namų gyventojai vis dar nenori atsikratyti mini sąvartynų po savo langais ir prie atliekoms skirtų konteinerių verčia statybų atliekas, palieka senus baldus. Kontrolieriams pradėjus klijuoti įspėjamuosius lapus, gyventojai patys pradėjo stebėti, kas palieka  prie konteinerių netinkamas atliekas ir praneša apie nevalyvus kaimynus, kuriems paskui tenka viską sutvarkyti ir savo senus baldus ar kitas dideles atliekas nugabenti į atliekų surinkimo  aikšteles.

Prienų rajone tokios didelių  gabaritų ir kitų atliekų aikštelės yra Prienuose, Pramonės g. 3, Veiveriuose, Kauno g. 34A, Balbieriškyje Klevų g. 52.  Jiezno kolonijų kaime yra žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelė su didelių gabaritų atliekų surinkimo zona. Žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelė taip pat veikia Prienuose, Pramonės g. 3A.

Birštono savivaldybėje stambiųjų atliekų tvarkymo ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelė įrengta vos už poros kilometrų nuo Birštono esančiame Birštono vienkiemio kaime.

Į atliekų surinkimo aikšteles reikia vežti susidėvėjusius baldus, senus langus, stiklą, duris, dviračius, kilimus, radiatorius, padangas. Taip pat čia galima pristatyti statybos ir griovimo, elektros ir elektronikos bei žaliąsias ir pavojingas atliekas.

Didelių gabaritų ir kitų atliekų surinkimo aikštelėse daugelis atliekų iš gyventojų priimamos nemokamai, bet ne visos neribotais kiekiais.

Nuo šių metų birželio mėnesio pasikeitė padangų priėmimo tvarka aikštelėse: iš vieno gyventojo per metus čia nemokamai priimama ne daugiau kaip 4 vienetai lengvojo automobilio padangų. Atvežus daugiau, už kiekvieną papildomą vienetą reikia mokėti po 2, 58 Eur ir priskaičiuotą PVM mokestį. Už kiekvieną į aikštelę atvežtą sunkiasvorio automobilio ar traktoriaus padangą reikės mokėti 11, 38 Eur ir priskaičiuotą PVM. Kitų naudotų padangų pridavimas aikštelėje kainuos 18 centų už kilogramą.

Tokia tvarka nustatyta dėl to, kad pagal galiojančius teisės aktus, senas padangas privalo priimti ir sutvarkyti padangomis prekiaujančios ir jas keičiančios įmonės, mat tai yra įskaičiuota į padangų kainą. Tačiau kai kurie padangų pardavėjai tokios tvarkos nesilaiko ir žmones ragina vežti padangas į aikšteles, o čia atvežtų padangų tvarkymas reikalauja papildomų sąnaudų.

Padangos  sudaro labai didelę aikštelėse surinktų atliekų dalį – per praėjusius metus  Alytaus regiono atliekų tvarkymo aikštelėse surinkta 680 tonų naudotų padangų. Daugiau aikštelėse surenkama tik mišrių griovimo ir statybos atliekų – per praėjusius metus 2,5 tūkst. tonų.

Statybinės ir pavojingos atliekos iš gyventojų aikštelėse priimamos tik nedideliais kiekiais: gyvsidabrio lempų  – 4 vnt. iš to paties gyventojo vienu metu, statybinių atliekų vienu metu – ne daugiau kaip 300 kg. Nepriimamos buities pavojingos atliekos didesnėje negu 10 l taroje.

„Aikštelių įrengimas tikrai pasiteisino ir vis daugiau žmonių į jas atveža didelių gabaritų ir kitas atliekas, kuriomis neteršia nei savo, nei kitų žmonių aplinkos“, – pastebi Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas.

Alytaus regione eksploatuojamose didelių ir kitų gabaritų atliekų aikštelėse pernai surinkta daugiau kaip 4, 8 tūkst. atliekų – tai daugiau kaip du kartus viršija 2012 metais aikštelėse surinktų atliekų kiekį.

Prienų savivaldybėje esančiose aikštelėse pernai surinkta 947 tonos atliekų, tai – pustrečio šimto tonų daugiau nei 2013 m. Daugiausia atliekų surenkama Prienuose esančioje aikštelėje, mažiausia jų kol kas atvežama į Jiezne įrengtą aikštelę.

Nuo praėjusių metų rudens Birštono savivaldybėje atidarytoje aikštelėje surinktos 9 tonos atliekų. Paskaičiuota, kad šioje aikštelėje per metus bus sukompostuojama apie 600 tonų žaliųjų ir surenkama apie 300 stambiųjų bei pavojingų atliekų.

Gyventojams nėra jokių apribojimų, į kurią aikštelę atliekas vežti – atliekos visur bus priimtos ir niekam nesukels nei rūpesčių, nei nepatogumų.

Atliekų surinkimo aikštelės Prienų rajone ir Birštone.

Prienų r. savivaldybės informacija

Komentarai

komentarai