Apsauga prieš žvėris

0
2053

1 Technologijos, apsaugančios automobilį nuo gyvūnų

Gyvūnai, ypač laukiniai, gali sukelti nemažai rūpesčių. Pirmoji situacija: sakykime, Jūsų automobilis ilgą laiką stovi lauke. Šaltuoju metų laiku, kai lauke vėsu, variklio skyriuje gali apsigyventi įvairūs graužikai, nes ten daugiau šilumos. Jie gali nugraužti elektros laidus bei sukelti kitų nepatogumų.

Antroji situacija  – incidentai keliuose, kuriuos sukelia laukiniai gyvūnai. Tokių įvykių ypač padaugėja  migracijos laikotarpiu. Pasekmės gali būti skaudžios – sudaužytas automobilis, sužeisti juo važiavę keleiviai.

Abi situacijos sukelia nemažai rūpesčių vairuotojams. Tačiau šių dienų technologijos leidžia jų išvengti. Aptarsime du produktus, kurie skirti būtent anksčiau paminėtoms situacijoms spręsti. „Hornet V-120”, skirtą apsaugai nuo susidūrimų su gyvūnais kelyje ir “Kemo M100n”, kuris neleis variklio skyriuje apsigyventi graužikams.

„Hornet V-120” – apsauga nuo susidūrimų su gyvūnais kelyje

Kasmet Lietuvos keliuose žūsta apie 1200 gyvūnų. Ši statistika nors ir yra oficiali, jos tikslumas nėra didelis, nes ne visi vairuotojai apie tokius incidentus praneša. Realus skaičius gali būti 2 ar 3 kartus didesnis. Panaši situacija ne tik Lietuvoje, bet ir didžiojoje dalyje Europos. Daugiausiai avarijų, kurias sukelia gyvūnai, įvyksta gegužės – birželio mėnesiais, taip pat jų migracijos laikotarpiu – antroje metų pusėje nuo rugpjūčio mėnesio. Gyvūnai kerta kelius ir yra apakinami automobilio šviesų, o vairuotojas ne visada spėja sureaguoti į pavojų laiku. Nemažai avarijų įvyksta tamsiu paros metu. Tokia situacija gali pasitaikyti bet kam, nepriklausomai nuo amžiaus ar vairavimo patirties. Dažniausiai Lietuvos vairuotojai susiduria su stirnomis. Didžiausi nuostoliai patiriami susidūrus su elniais ir briedžiais. Avarijos atveju, išmoka išmokama tik tada, jei automobilis apdraustas kasko draudimu.
Tačiau ar verta rizikuoti savo ir kitų žmonių sveikata? Daug geriau tokių situacijų išvengti. Tą užtikrinti padeda „Hornet V-120”.

Kas yra „Hornet V-120”?

„Hornet V-120” sukuria 120 dB garsą nepriklausomai nuo to, kokiu greičiu važiuojama. Produktas  pastoviai skleidžia kryptingas, aukšto dažnio ultragarsines bangas.  Kai ši atsispindi nuo kelio paviršiaus, gaunamas virtualus aido efektas. Bangų sklidimo nuotolis – iki 500 metrų. To dėka gyvūnai sužino apie artėjantį automobilį iš anksto, net jei ir jo dar nematyti ar negirdėti, ir turi pakankamai laiko pasislėpti.  Šią technologiją užsienyje naudoja policija, taip pat kitos tarnybos. V-120 veikimui įtakos neturi nei vėjas, nei oro srautas, todėl produktas yra vienodai veiksmingas važiuojant bet kokiu greičiu. Technologijos veiksmingumas buvo įrodytas – gyvūnai įspėjami apie artėjantį automobilį iš anksto, ir taip išvengiama susidūrimo. Naudojant produktą, su sąlyga, kad vairuotojas išlieka budrus, susidūrimo rizika sumažėja daugiau nei  70 procentų.

Plačiau apie veikimo principą
2Daugelio gyvūnų (žinduolių), įskaitant žmogaus, klausa yra panaši – girdimas panašus garsų intervalas. Tačiau į tam tikro dažnio bangas, skleidžiamas V-120, gyvūnai reaguoja kitaip. Elniai ir panašūs gyvūnai turi labai jautrią klausą, kurios pagalba instinktyviai reaguoja į galimą pavojų. Tai gana baikštūs gyvūnai. Įprasta jų reakcija į neatpažintą garsą – sustojimas, apsidairymas ir pasiklausymas, siekiant nustatyti, ar negresia pavojus.

Įsivaizduokite situaciją – vaikštote miške, užlipate ant sausos šakelės. Elnias yra už 300 metrų nuo Jūsų. Normali gyvūno reakcija bus sustojimas, apsidarymas ir klausymasis. Jei pradėsite bėgti link elnio, jis taip pat pradės bėgti, kad pasislėptų. Jei Hornet V-120 produktą prilygintume užmynimui ant sausos šakelės,  o Jūsų automobilį – bėgimui link elnio, gautume lygiai tą pačią situaciją. Elniai ir kiti gyvūnai, išgirdę Hornet V-120 skleidžiamą garsą, reaguos  atsargiai stebėdami ar bėgdami slėptis. Tačiau svarbu suprasti – produkto veikimo principas nėra stebuklingas ir negali užtikrinti 100 procentų veiksmingumo – vairuotojas vis tiek turi išlikti budrus.

Kodėl verta išbandyti Hornet V-120?

Kasmet Lietuvos keliuose dėl susidūrimo su gyvūnais įvyksta apie 1200 avarijų. Važiuojant tamsiu paros metu sunku pastebėti, ar ant kelio kas nors yra. Tuo labiau, jei gyvūnas iššoka staiga. Hornet V-120 padeda tokių situacijų išvengti. Jo skleidžiamos garso bangos įspėja gyvūnus, kad keliu važiuoja automobilis, net jei ir jo dar nematyti ar negirdėti. Dėl didelio garso bangų sklidimo nuotolio gyvūnas turi pakankamai laiko pasislėpti. V-120 veikimui įtakos neturi nei vėjas, nei oro srautas, todėl produktas yra vienodai veiksmingas važiuojant bet kokiu greičiu. Apskaičiuota, jog naudojant produktą, su sąlyga, kad vairuotojas išlieka budrus, susidūrimo rizika sumažėja daugiau nei 70 procentų.

Atsakymai į svarbius klausimus

Ar Hornet V-120 veikia švilpuko principu?

Ne. Produktas neturėtų būti lyginamas su švilpuku, kurį aktyvuoja  oro srautas. Atliktų tyrimų metu buvo nustatyta, jog tam, kad švilpukas pradėtų veikti – skleisti išmatuojamą garsą, reikia pasiekti bent 70 km/h greitį. Gamintojo nuomone, tokių švilpukų efektyvumas yra nedidelis ir jie nepadeda išvengti susidūrimo.

Kaip sklinda šio produkto skleidžiamos garso bangos?

Aido ir atsispindėjimo principu. Sukurta garso banga atsimuša į Hornet V-120 sieneles. Plisdama toliau, ji atsispindi nuo kelio paviršiaus, sukurdama aido efektą. Tokiu būdu garso banga gali nukeliauti ilgesnį atstumą.

Kokio dažnio bangas skleidžia produktas?

Produktas sukuria 5000 Hz garso bangą. Dėl aido ir atsispindėjimo, pasiekiamas antrinis garso bangų dažnio intervalas – nuo 18,000 iki 21,000 Hz.

Ar skleidžiamą garsą gali girdėti žmogus?

Daugelio gyvūnų (žinduolių), įskaitant žmogaus, klausa yra panaši – girdimas panašus garsų intervalas. Tačiau kai kurie gyvūnai gali girdėti garsus, kurie yra keletu tūkstančių  hercų aukštesni. Hornet V-120 skleidžiamas garsas pagal garso bangų dažnį patenka į žmogaus girdimų garsų dažnio intervalą, todėl yra girdimas. Tačiau vyresnio amžiaus žmonės, kurių girdimų garsų dažnio intervalas yra siauresnis, garso gali negirdėti.

Kada Hornet V-120 reikėtų įjungti?

Visada įjunkiteproduktą važiuodami keliais, kuriuose galima tikėtis sutikti išbėgančių gyvūnų.  Elniai yra aktyviausi nuo sutemų iki aušros. Tačiau net ir įjungus produktą išlikite budrūs, stebėkite pakeles.

Ar susimontavus produktą avarijos dėl gyvūnų tikimybė sumažėja iki nulio?

Produkto veikimo principas nėra stebuklingas ir negali užtikrinti 100 procentų veiksmingumo, tačiau jo naudingumas įrodytas.  Pasak gamintojo, naudojant produktą, su sąlyga, kad vairuotojas išlieka budrus, susidūrimo rizika sumažėja daugiau nei 70 procentų. Produktą užsienyje testavo policija ir kitos specialiosios tarnybos, kurios neretai  patenka į avarijas, sukeltas gyvūnų. Naudojant Hornet V-120 buvo nuvažiuota daugiau nei  10 milijonų kilometrų. Incidentų užfiksuota nebuvo. Tik tada produktas buvo pristatytas rinkai.

Ar automobilyje girdėsis skleidžiamas garsas?

Kol važiuosite, negirdėsite jokio garso. Tačiau jį galite girdėti kai sustosite, ar pastatysite automobilį stovėjimo vietoje, pvz. garaže. Garso banga yra labai kryptinga ir ir atsispindės nuo bet kokio kieto paviršiaus.

Ar Hornet V-120 gali būti sumontuotas motocikle?

Taip. Yra specialus laikiklis. Komplekte taip pat yra bet kokioms oro sąlygoms pritaikyta jungtis, valdymo jungtukas ir saugiklis.

Ar šis produktas gali erzinti kitus gyvūnėlius?

Kaip ir žmogus, gyvūnėliai girdės skleidžiamą garsą. Rekomenduojame gyvenamojoje vietoje, stovyklavietėje ar panašioje vietoje produktą išjungti. Dauguma gyvūnų, ypač neprijaukinti, reaguos į skleidžiamą garsą.

Jei automobilyje yra katinas arba šuo, ar skleidžiamas garsas juos neerzins?

Ne, kadangi važiuojant negirdėti jokio garso. Garso banga yra skleidžiama į priekį.

Ar produktą galima įjungti arba išjungti?

Taip. Produktas turi jungiklį, kurį galima sumontuoti po prietaisų skydeliu arba jame.  Rekomenduojame jį naudoti – įjunkite produktą tada, kai jo reikia ir išjunkite, kai nenaudojate – pvz. būdami gyvenamojoje vietoje, garaže ir t.t.

Kodėl Hornet V-120 turi būti nutaikytas į kelio paviršių?

Produktas naudoja kelio paviršių garso bangoms atspindėti.

Ar produktas nubaidys elnius?

Produktas įspės gyvūną apie artėjančią transporto priemonę iš anksto, kad būtų išvengta susidūrimo. Elniai yra gana baikštūs gyvūnai.  Išgirdę skleidžiamą garsą jie sustos, stebės, ir klausysis, ar negresia pavojus.

Ar produktą sumontuoti yra sunku?

Ne. Užtruksite apie 15 minučių. Jei Jums yra tekę keisti automobilio žibintus ar radiją, bus tikrai lengva.

Kur geriausia produktą sumontuoti?

Automobilio priekinėje dalyje. Reikia, kad matytųsi ir nebūtų užstotas vaizdas į kelio paviršių. Tinkamos vietos – po priekiniu buferiu, radijatoriaus gaubtu, skersiniu bėgiu ir pan. Reikalingas 45 laipsnių kampas.

Ar galima Hornet V-120 montuoti automobilio viduje?

Ne. Produktas generuoja garso bangą, kuri turi būti nukreipta tiesiai prieš automobilį. Taip jis veiks efektyviausiai. V-120 tvirtinkite automobilio išorėje, priekyje, kad matytųsi ir nebūtų užstotas vaizdas į kelio paviršių.

Ar oro sąlygos turi įtakos produkto veikimui?

Ne. Produktas yra atsparus temperatūros pokyčiams. Taip pat atsparus ir vandeniui, bet ne visiškai. Nepanardinkite į vandenį, saugokite nuo stiprios srovės – pvz. automobilių plovykloje. Jei plaunate automobilį, produktą geriau uždengti.

Ar Hornet V-120 gali būti įjungtas visą laiką?

Taip, bet gamintojas rekomenduoja jį įjungti tik važiuojant keliais, kuriuose galima sutikti gyvūnų ir esant tamsiam paros metui.

Koks yra efektyvus veikimo atstumas?

300-500 metrų.

Koks yra tarnavimo laikas?

Hornet V-120 yra labai ilgaamžiškas produktas. Net ir senesni modeliai, kurie buvo montuojami prieš 5 metus vis dar veikia be sutrikimų.

Ar Hornet V-120 veikia padeda išvengti susidūrimų ir su kitais gyvūnais, pvz. karvėmis?

Ne visai. Produktas pritaikytas elniams, briedžiams, kadangi jie yra gana baikštūs gyvūnai ir turi labai gerą klausą.

Ar produktas gali būti naudojamas ne tik automobilyje, bet ir kieme?

Ne. Naudojant ilgesnį laiką vienoje vietoje Hornet V-120 praranda efektyvumą, nes gyvūnai pripranta prie skleidžiamų garso bangų.

Ar produktas sunaudos daug elektros energijos?

Ne. Jis naudoja mažiau nei  10 mA.

Kaip žinoti, kad produktas veikia?

Sustokite. Galite išjungti variklį ir išlipti iš automobilio, ar tiesiog atidayti langą. Jei produktas įjungtas, girdėsite garsą.

autokraitis.lt

 

Komentarai

komentarai